42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej
i Kameralnej Gdańsk 2019

9 sierpnia 2019 (Piątek) godz. 20:15

Wystąpi:

Kevin Clarke  (USA)  –  organy

Program:

Louis Marchand

(1669-1732)

Dialogue in C

Johann Sebastian Bach
(1685-1750)

·        An Wasserflüssen Babylon BWV 653

·        Prelude and Fugue in E minor BWV  548                

Daniel Knaggs

(*1983)

Book of Visions -12 pieces for solo organ

III. The Holy City

IV. He Shall Wipe Away Every Tear

X. The Seven Trumpets

XI. Night shall be no more

Max Reger

(1873-1916)

Introduction and Passacaglia in D minor

 

KEVIN M. CLARKE urodził się w South Kingstown w stanie Rhode Island. Po kilku latach samodzielnej nauki gry na organach Clarke uczył się pod kierunkiem George’a Kent i Steven’a Martorella. Uzyskał tytuł licencjata muzyki w zakresie gry na organach na uczelni Rhode Island College, zaś tytuł magistra muzyki w zakresie gry na organach w konserwatorium New England Conservatory w Bostonie, gdzie studiował pod kierunkiem Frank’a Taylor i Yuko Hayashi. W tamtym czasie był organistą i chórmistrzem w Kościele Episkopalnym Św. Piotra i Andrzeja w Providence. Francuską technikę i stylistykę organową studiował pod kierunkiem dr Jesse Eschbach, zaś improwizacji uczył się pod kierunkiem dr George’a Baker i Philippe’a Lefebvre. Naukę w zakresie dyrygentury chóralnej i prowadzenia chóru pobierał od Malcolm’a Archer’a, ś.p. Sir David’s Willcocks oraz ś.p. George’a Guest.

Clarke pełnił zawodowe obowiązki w Katedrze Narodowej w stanie Waszyngton, w katedrze w Bristolu w Anglii, w Kościele Wcielenia w Dallas w stanie Teksas oraz w kościele p.w. Matki Bożej w Greenville w stanie Karolina Południowa. W lipcu 2010r. rodzina Clarke’a przeprowadziła się do Houston w stanie Teksas, gdzie Clarke podjął pracę jako nauczyciel w Szkole Św. Mikołaja oraz objął stanowisko Dyrektora Muzycznego w Szkole Katolickiej Św. Teresy w Sugar Land w stanie Teksas. Jest Dyrektorem Artystycznym półzawodowego zespołu chóralnego o nazwie Piping Rock Singers, specjalizującego się w muzyce średniowiecznej, renesansowej i współczesnej.

Clarke występował z recitalami w Ameryce Północnej, Meksyku, na Karaibach, we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii i w Niemczech, gdzie miało miejsce prawykonanie Symfonii nr 2 na organy i orkiestrę Hansa-Dietera Karras’a. Dawał koncerty w katedrze Notre-Dame w Paryżu i podczas festiwalu Brucknertage w 2018r. Reprezentował Stany Zjednoczone na kilku międzynarodowych festiwalach, w tym na festiwalu Cervantino Festival International w Guanajuato w Meksyku, największym festiwalu muzyki klasycznej na półkuli zachodniej, a także na Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Morelia w Meksyku – największym festiwalu organowym na półkuli zachodniej.

Wśród ostatnich nagrań Clark’a znajdują się tradycyjne angielskie utwory kościelne w wykonaniu chóru Incarnation Chancel Choir, wydane przez wytwórnię Pro Organo oraz płyta CD z muzyką organową, zatytułowana “Trumpet Tunes”, wydana przez wytwórnię Prospect, a także utwory Steven’s Shewen i Leo Sowerby (wytwórnia Albany). Jego najnowsza płyta wydana przez Pro Organo, zatytułowana “A Sacred Romance” zawiera nagrania francuskiej muzyki organowej, w tym utworów Francka, Vierne’a, Widora i Messiaena. Wydany w 2011r. recital złożony w całości z utworów Bacha został nagrany na organach Fiska w Kościele Episkopalnym Palmer Memorial w Houston w stanie Teksas. Kilka z kompozycji Clarke’a zostało wydanych nakładem wydawnictwa St. James’s Press. Jego wykonania były emitowane w Narodowym Radio Publicznym oraz na portalu Organlive.com.

 

Bilety w cenie: 20/30 PLN do nabycia online interticket.pl
oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.
Szczegóły festiwalu dostępne są na stronie internetowej: www.festiwalorganowy.pl
oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka

Organizatorzy: Gdańskie Centrum Organowe, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Bazylika Mariacka w Gdańsku.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.