2019

248 STRUN

 

W Bazylice Mariackiej, miejscu festiwalowych koncertów, trwają prace konserwatorskie. My natomiast, w tym nietypowym kontekście przestrzennym, świętować “małe dziesięciolecie” festiwalu: tyle czasu upłynęło już od narodzenia się idei koncertów pod szyldem CAPPELLA ANGELICA.

Zapraszamy do wspólnej celebracji muzyki na, łącznie, 248 strun… i inne źródła dźwięku.

Tytułowe anioły to figury z dawnego prospektu organowego Bazyliki Mariackiej z połowy XVIII wieku, przedstawione jako postaci tańczące, śpiewające i grające na dawnych instrumentach. Festiwal CAPPELLA ANGELICA prezentuje muzykę na instrumentach historycznych, skupiając repertuar wokół pytania: jak brzmiałyby Anioły Mariackie, gdybyśmy mogli je usłyszeć?

W dotychczasowych koncertach festiwalowych udział wzięło ponad stu muzyków specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej z wielu miast Polski m.in. Gdańska, Torunia, Warszawy, Krakowa, Katowic,Tarnowa, a także z Irlandii, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Japonii, Niemiec, Czech i Anglii.

 

6.07.2019, godz. 20:30

22 STRUNY albo: ciemna muzyka

DAGAMBA ENSEMBLE / Karolina Koślacz, Paweł Zalewski / viole da gamba

LOWBOW / Małgorzata Znarowska, Maciej Sadowski / wiolonczela, kontrabas

Muzyka, która wykorzystuje pełnię brzmień największych instrumentów smyczkowych, zarówno w ich lirycznym, jak i rytmicznym kontekście. Kontemplacyjne spotkanie mistrzów ciemnych brzmień z przeszłości i współczesności: artyści zaprezentują barokowe kompozycje Marina Marais, Henrego Purcella, John Dowlanda oraz autorskie utwory interesującej formacji LowBow.

 

Festiwal CAPPELLA ANGELICA to inicjatywa Fundacji SILVA RERUM, której celem jest prezentowanie muzyki dawnej zgodnie z praktyką historyczną w interesujących kontekstach architektonicznych Gdańska. Zależy nam na wydarzeniach unikatowych i kameralnych – intymnych w odbiorze. Wokół naszych idei gromadzimy kreatywnych, interesujących specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego – muzyków, lutników, muzykologów, historyków sztuki.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Maja Miro-Wiśniewska.

Partnerzy: Bazylika Mariacka w Gdańsku

Patroni medialni: Radio Gdańsk, portal trojmiasto.pl, Pomorze Kultury

Współpracujemy z Metropolitalną Kartą do Kultury

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Bilety na festiwal dostępne są na stronie ekobilet.pl oraz na godzinę przed koncertem w Bazylice Mariackiej (płatność gotówką)

 

Serdecznie zapraszamy!

Więcej: www.CA2019.pl | www.facebook.com/cappellaangelica/

Kontakt: Maja Miro-Wiśniewska tel. 792 942 932; maja.miro.wisniewska@gmail.com