Za nami cztery wyjątkowe koncerty 41-go Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2018. Już 3 sierpnia 2018 w muzyczną podróż zabierze nas artystka z za oceanu. Suzanne Ozorak (Kanada) jest organistką w katedrze w Longueuil, a w ubiegłym roku  została również drugą organistką w Bazylice Notre-Dame w Ottawie. W programie piątkowego koncertu m. in. muzyka największych mistrzów barokowej polifonii oraz muzyczna niespodzianka…utwór współczesnego kanadyjskiego kompozytora Denisa Bédard.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 

03 sierpnia 2018 r. (Piątek) godz. 20:15

Wystąpi:

Suzanne Ozorak  (Kanada)  – organy

 

Program:

Dieterich Buxtehude 
(1637-1707)

Praeludium in gmoll BuxWV149              

Jan Pieterszoon Sweelinck 
(1562-1621)

Variationen: Est-Ce Mars                     

Johannes Pachelbel 
(1653-1706)

Variationen uber dem Choral      
Was Gott tut das ist Wohlgetan              

C.P.E. BACH 
(1714-1788)

Variationen La Foglia Di Spagna          

WILLIAM BYRD 
(1539-1623)

Drei Stucke Von Fitzwilliam  
Alman, Wolsey’s Wilde, la Volta             

Denis Bédard 
(1950-  )

Variationen Uber Christus Vincit        

J.S. Bach 
(1685-1750)

SINFONIA TO CANTATA NO. 29   *   Wir danken dir, Gott, wir danken dir       

 

SUZANNE OZORAK urodziła się w Ottawie, w Kanadzie, z ojca Słowaka i matki francuskiej Kanadyjki. Suzanne Ozorak studiowała organy i pedagogikę muzyczną na Uniwersytecie w Ottawie, następnie kontynuowała naukę pod kierunkiem Raymonda Daveluy w konserwatorium Conservatoire de Musique de Montréal, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w grze na organach.  Następnie studiowała u Bernarda Lagacé na Uniwersytecie Concordia, uzyskując Diplôme Supérieur w grze na organach.

Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w Romainmôtier (Szwajcaria), Pistoia (Włochy), Salamance, St-Jacques de Compostele (Hiszpania), Meaux and St-Bertrand-des-Comminges (Francja), a także w Haarlemie (Holandia) prowadzonych przez André Isoira, Daniela Rotha, Marie-Claire Alain, Micheal Chapuis, Ferdinando Tagliaviniego, Guya Boveta, Lionela Rogga i Montserrat Torrent.  Studiowała także improwizację por kierunkiem Tobiasa Williego i Emmanuela LeDivelleca w Szwajcarii.

Suzanne Ozorak ma w swym dorobku kilka płyt CD, z których ostatnia została nagrana w Luksemburgu, w Dudelange, na organach Stahlhutha, zrekonstruowanych przez budowniczego organów Janna. Od 2012 r. Suzanne Ozorak jest organistką w katedrze w Longueuil, a w ubiegłym roku  została również drugą organistką w Bazylice Notre-Dame w Ottawie.

Zakochana w muzyce kanadyjskich kompozytorów, w 2014r. w Bazylice Notre-Dame w Montrealu dała prawykonanie bardzo ważnej kompozycji, INTRODUCTION AND ALLEGRO, kanadyjskiego kompozytora Gillesa Leclerca.  W 2016r., wraz ze swą córką Angelicą Tombs, występowała w Niemczech i Szwajcarii, grając sonatę na róg i organy Rachel Laurin.

Suzanne Ozorak jest nauczycielem klasy fortepianu na Akademii Ste-Anne w Dorval, będąc jednocześnie niezależną organistką i występując na koncertach. Daje również recitale dla agencji podróży (Voyages Gendron) prowadzonej przez Paula Racine’a, słynnego eksperta w dziedzinie architektury i historii kościelnej. Razem goszczą w różnych kościołach prowincji Quebec i Ontario, gdzie Suzanne Ozorak daje prezentacje organowe.


Sponsor Festiwalu – Grupa ENERGA