W najbliższy piątek 27 lipca 2018 o godzinie 20:15 z Bazylice Mariackiej w Gdańsku wystąpi niemiecki artysta młodego pokolenia Andreas Jetter. Koncert jest kontynuacją 41-go Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2018. W programie szeroki wachlarz brzmień od baroku do współczesności. Nie zabraknie kompozycji mistrzów tworzących w gdańsku. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 

 

41 MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ, CHÓRALNEJ I KAMERALNEJ GDAŃSK 2018

27 lipca 2018 r. (Piątek) godz. 20:15

Wystąpi:

Andreas Jetter (Niemcy) – organy

Program:

Johann Sebastian Bach

(1685-1750)

  • Sinfonia aus der Kantate Wir danken dir, Gott BWV 29  Transkription für Orgel von Alexandre Guilmant
  • Ertödt uns durch dein‘ Güte BWV 22 Transkription für Orgel von Maurice Duruflé
  • Nun danket alle Gott BWV 79  Transkription für Orgel von Virgil Fox

Paul Siefert

(1586-1666)

Paduana

Danziger Tabulatur

(c.e.1591)

Paduan: Das Mägdlein

Jeanne Demessieux 

(1921 – 1968)

Choral paraphrase Attende Domine

Friedrich Wilhelm Markull

(1816-1887)

Fantasie über den Choral Christus, der ist mein Leben
I. Allegro moderat
II. Trio. Andante con moto
III. Allegro molto – Allegro

Naji Hakim

(*1955)

Salve Regina

Hermann Schellenberg

(1816-1862)

Fantasie op. 10 zu Johann Sebastian Bachs hundertjährigem Gedächtnistage (1850)

 

ANDREAS JETTER, ur. w roku 1978 w Ebingen, swą edukację w zakresie muzyki kościelnej zaczął już czasach szkolnych jako uzdolniony student. Do 2001 roku pobierał naukę u takich pedagogów, jak: Konrad Klek (Erlangen), Kay Johannsen (Stuttgart), Johannes Mayr (Stuttgart) oraz Thomas Schäfer-Winter (Salzburg/Wenecja).  Dalsze impulsy dla rozwoju muzycznego dały lekcje prywatne, a także kursy mistrzowskie u Tona Koopmana (Amsterdam), Petera Planyavsky’ego (Wiedeń), Daniela Rotha (Paryż), François-Henriego Houbarta (Paryż), Davida Andrewsa (Boston) i in.

Andreas Jetter ukończył również z wyróżnieniem studia pianistyczne w Instytucie Rachmaninowa w Tambowie (Rosja); koncertował jako pianista ze znaczącymi orkiestrami na najsłynniejszych scenach świata. Dalsze studia A. Jetter pobierał w moskiewskim Konserwatorium im. Czajkowskiego, a także na uczelniach niemieckich w Esslingen, Trossingen oraz w Tybindze. Dla wytwórni Koch Discover dokonał nagrania  wszystkich koncertów fortepianowych Siergieja Rachmaninowa na płycie CD (orkiestra pod kier. Dietricha Schöller-Manno). Andreas Jetter nagrywał także koncerty fortepianowe Brahmsa, Schumanna i Stanforda dla wytwórni Bella Musica (Antes-Edition).

Jako organista koncertował w najważniejszych europejskich katedrach i kościołach: Berlin (Katedra Berlińska oraz Katedra św. Jadwigi), Brema, Hamburg, Kolonia (Katedra Kolońska), Monachium (Katedra NMP), Graz, Lozanna (katedra), Paryż (Notre Dame), Metz, Londyn (Katedra św. Pawła), Lincoln (katedra), York (katedra), Trondheim (katedra Nidaros), Zagrzeb (katedra), Gdańsk-Oliwa (katedra), a także w katedrach w Ulm, Konstancji, Zurychu, Strasburgu oraz w słynnych paryskich świątyniach św. Sulpicjusza i św. Marii Magdaleny, na organach Cavaillé-Colla w kościele St. Ouen w Rouen, w kościele św. Trójcy w Warszawie, Bazylice Mariackiej w Gdańsku, wreszcie także poza Europą m.in. w kościele Emanuela w Dżakarcie (Indonezia) czy w The Esplanade w Singapurze.

W roku 2004 roku Andreas Jetter został organistą tytularnym w Kościele na Wzgórzu pw. św. Michała w Büsingen (enklawa szwajcarska). W latach 2004 – 2010 Jetter był organistą katedry w Salem (nad Jez. Bodeńskim). Był inicjatorem festiwalu muzyki organowej w Salem i jego dyrektorem. Na zlecenie władz kraju związkowego Badenii-Wirtembergii opublikował kilka prac na temat historii organów w Salem. Od roku 2010 Andreas Jetter pełni funkcję dyrektora muzycznego w katedrze w Chur (Szwajcaria), gdzie kieruje chórami, wszystkimi zespołami wokalnymi i instrumentalnymi, a także odpowiedzialny jest za oba tamtejsze instrumenty. Odpowiedzialny jest również za kierownictwo artystyczne festiwalu muzyki katedralnej w Chur a także Lata Organowego w Chur. Oprócz tego Andreas Jetter od roku 2013 jest kantorem katedry ULF w Radolfzell nad Jeziorem Bodeńskim.


Sponsor Festiwalu – Grupa ENERGA