17 sierpnia 2018 (Piątek) godz. 20:15

Wystąpią:

Maciej Sikała – saksofon 
Bogusław Grabowski – organy

Schola Cantorum „KALOKAGATIA”

dyr. Marek Rogalski

Program:

Gregoriańskie Śpiewy Maryjne

Offertorium

Ave Maria

Introit

Adeamus cum fiducia

Communio

Dixit Jesus matri suae

Seqvencio

Stabat Mater

Hymnus Ave Maris Stella

Ave Maris Stella

Antyfona 

Alma Redemptoris Mater (tonus solemnis)

Antyfona 

Salve Regina (tonus solemnis)

Hymnus

Salve Mater misericordiae

Antyfona 

Sub Tuum praesidium

Improwizacje 
Bogusław Grabowski (organy) i Maciej Sikała (saksofon)

Bogusław Grabowski (organy) i Maciej Sikała (saksofon) rozpoczęli współpracę w 2007 roku próbami, podczas których powstawał repertuar duetu. Niedługo potem zaczęli koncertować, spotykając się z bardzo pozytywnymi recenzjami ze strony słuchaczy. Wielokrotnie zapytywani o nagrania prezentowanej muzyki, zdecydowali się na nagranie płyty. Pierwsza The Colours of Space została nagrana w 2009 r. Duet składa się z dwóch instrumentów bardzo od siebie odległych brzmieniem i codziennym zastosowaniem. Samo połączenie organów kościelnych i saksofonu jest rzadkością, a wręcz precedensem w muzyce. Jednak w takim znakomitym wydaniu ten zestaw nie tylko nie razi, ale wręcz brzmi fantastycznie! Co więcej – artyści wspólnie i jednocześnie improwizują, co również jest rzeczą niezwykłą. Dlatego każdy ich koncert – a zagrali ich już setki – jest jedyny i niepowtarzalny. Bez względu na to gdzie i dla kogo grają, ich muzyka zawsze przyjmowana jest z ogromnym entuzjazmem, a często nawet wzruszeniem. Jest to ten rodzaj twórczości, który łączy a nie dzieli, jest ponadczasowy, ponadkulturowy, ponadwyznaniowy – uniwersalny w najlepszym tego słowa znaczeniu. Koneserzy odnajdą w tej muzyce świetny warsztat i kunszt. Esteci zachwycą się pięknem melodii i niespotykaną harmonią. Ludzie wierzący usłyszą modlitwę.

Mater Sanctissima jest drugą płytą, w całości poświęconą tematyce Maryjnej. I, podobnie jak pierwsza, w całości została nagrana w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.


MACIEJ SIKAŁA ur. w 1961 r. w Gdańsku. Muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.

Współpracował koncertując lub nagrywając z czołówką polskiej sceny jazzowej m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem,  Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy: Lester Bowie, David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey, John Betsch, Kenny Wheeler, Eddie Henderson, Tim Haggans, David Kikoski.

Nagrał ponad 50 płyt w tym pięć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody „Fryderyki”. Od kilku lat prowadzi zajęcia na warsztatach jazzowych w Pułtusku i Nysie. Koncertował w krajach takich jak: Niemcy, Rosja, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Białoruś, Litwa, Francja, Włochy, Szwecja, Mołdawia, Rumunia, Kanada, Izrael, Austria, Ukraina, Belgia, Indie, Anglia.

W ankiecie ,,Jazz Top” magazynu Jazz Forum zajmuje obecnie (oraz w latach 1995-2005, 2010, 2012-2014) pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego.


BOGUSŁAW GRABOWSKI urodził się w 1955 roku w Sopocie. Organista,  kompozytor,  Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku na której  wykłada m. in. grę na organach, harmonię praktyczną, akompaniament liturgiczny, improwizację organową, a także budowę organów z akustyką muzyczną. Założyciel i wieloletni kierownik Katedry Muzyki Kościelnej Gdańskiej Akademii Muzycznej.  Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym.

Jest specjalistą w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Współpracuje z wieloma firmami organmistrzowskimi w zakresie doradztwa i ekspertyz. Według autorskich projektów powstały m.in. instrument Katedry Muzyki Kościelnej (Akademii Muzycznej w Gdańsku), Instrument Sanktuarium Miłosierdzia  Bożego w Gdańsku.

Od 1985 Główny Organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku a wcześniej  członek w komitetu budowy organów w tej świątyni. (Podczas odbioru technicznego instrumentu przewodniczący polskiej strony w ramach międzynarodowej komisji zatwierdzającej wykonanie instrumentu). Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów (m.in. Mariackie Wieczory Organowe, Muzyka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku).

Dyrektor odbywającego się rokrocznie w  Gdańskiej Bazylice Mariackiej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową /Polska Niemcy, USA/, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami.


SCHOLA CANTORUM KALOKAGATIA Zespół wokalny złożony z pasjonatów muzyki sakralnej rozkochanych w pięknie liturgii katolickiej. Wchodzący w jej skład wokaliści, kantorzy i organiści posługują muzycznie na co dzień podczas celebracji Mszy świętych „trydenckich” w Trójmieście (głównie w kościele pw. św. Barbary w Gdańsku) wykonując regularnie szeroki repertuar gregoriański, pieśni narodowe oraz kompozycje polifoniczne – zwłaszcza epoki renesansowej. W ramach scholi odbywa się także wzajemne doskonalenie z zakresu organowego akompaniamentu liturgicznego i improwizacji.

Do zespołu oprócz pasjonatów śpiewu należą także studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Schola realizowała się dotychczas głównie w ramach muzycznej warstwy Mszy świętych w formie przed- i posoborowej. Niedawno wykrystalizowała się koncertowa forma zespołu, który gromadzi się dziś wokół starogreckiej wartości „kalokagathii” (syntezy dobra i piękna), do której kantorzy starają się dążyć w swej artystycznej i życiowej postawie.

Dyrygentem scholi jest Marek Rogalski, absolwent kierunków Dyrygentura Chóralna oraz Muzyka Kościelna w gdańskiej Akademii Muzycznej.

Zespół ma już za sobą pierwsze nagrody na festiwalach chóralnych:

  • Grand Prix oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu – VI Ogólnopolski Konkursu Chórów w Aleksandrowie Kujawskim (2017)
  • I miejsce w kategorii Dorosłe chóry kameralne – III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Adwentowej i Świątecznej w Sopocie (2017)
  • Złoty dyplom oraz nagrodę specjalną za najlepszą kulturę brzmienia – I Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej w Tykocinie (2018)
  • Złoty dyplom oraz nagrodę za najlepsze wykonanie chorału gregoriańskiego – V Międzynarodowy Konkurs Chóralnej Muzyki Sakralnej w Goniądzu (2018)

Schola wystąpi w składzie: Justyna Barbarska, Anastazja Manczak, Tatiana Manczak-Rogalska, Marlena Matusiak, Hanna Roesler, Amelia Szuta, Katarzyna Tomczyńska, Mariusz Bieniak, Piotr Krawczyk, Tomasz Leszczyński, Marek Rogalski, Damian Serwida.


Sponsor Festiwalu – Grupa ENERGA