41 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2018

10 sierpnia 2018 r. (Piątek) godz. 20:15

Wystąpią:

Jolanta Sosnowska (Polska/Austria) – skrzypce

Robert Kovács (Węgry/Austria) – organy

Program:

Johann Sebastian Bach

(1685-1750)

Preludium i Fuga A-Dur BWV 536

 

Heinrich Biber

(1644-1704)

Passacaglia

ze zbioru Sonat Różańcowych

Johann Sebastian Bach

(1685-1750)

Aus tiefer Not schrei ich zu dir BWV 686

ze zbioru Clavierübung III

Arvo Pärt

(*1935)

Fratres (1980)

Hans Haselböck

(*1928)

Es geht daher des Tages Schein

Kleine Partita für Orgel

Jules Massenet

(1842-1912)

Meditation

z opery Thaïs

Enrico Marco Bossi

(1861-1925)

Adagio op.84

Ignacy Paderewski

(1860-1941)

Melodia op.16 nr 2

Robert Kovács

(*1976)

Improwizacja

 

JOLANTA SOSNOWSKA to artystka niesłychanie wszechstronna, obdarzona wyjątkową wrażliwością muzyczną. Uznawana za artystkę o „wulkanicznym” temperamencie, muzykę czuje po prostu instynktownie. Osiadła w Wiedniu, Sosnowska pochodzi z Warszawy gdzie odbyła studia skrzypcowe w UMFC. Ukończyła także studia w USA na University of Illinois, a także w Austria w Konserwatorium Wiedeńskim. Jej profesorami i mentorami byli Mirosław Ławrynowicz, Sibbi Bernhardsson, Ruggiero Ricci, Gunar Leztbor i John Holloway. Sosnowska jest laureatką I miejsca w konkursie skrzypcowym im. Paula Rollanda w USA (2004) i nagród specjalnych prestiżowych konkursów barokowych, m.in. II Międzynarodowego Konkursu in. Heinricha Bibera w St. Florian, w Austrii (2011). Występuje w całej Europie, w obu Amerykach i w Azji. Koncertowała w ramach takich festiwali jak: wiedeńskie Resonanzen czy Innsbrucken Festwochen der alten Musik w Tyrolu, The Jerusalem Festival w Izraelu czy Musica Antiqua Festival Brugge w Belgii. Jako stypendystka holenderskiej fundacji Jumpstart Jr. występowała i nagrywała w Conzertgebouw w Amsterdamie. Obok aktywności solowej artystka współpracowała z topowymi zespołami europejskimi jak Ars Antiqua Austria, Tiroler Barockinstrumentalisten, Die Freitagsakademie Bern czy La Cetra Basel. Artystka na swoim koncie premierowe, solowe nagrania płytowe z muzyką polską i austriacką a także nagrania zespołowe dla takich wytwórni jak Gramola, Deutsche Grammophon, Sony Classical, Pan Classics, Acte Prealable, For Tune (album baRock&vienna) czy NAXOS. Była nominowana do nagrody fonograficznej Fryderyk 2017. Jest doktorem sztuk muzycznych.


ROBERT KOVÁCS urodził się na Węgrzech w Zalaegerszeg. Już w wieku lat 5 uczęszczał na lekcje fortepianu, a od 12 roku życia rozpoczął naukę na organach w klasie György Peskó. Ukończył Konserwatorium w Budapeszcie, gdzie studiował w klasie organów Endre Virágh. W roku 1994 wygrał I nagrodę na Festiwalu Organowym dla młodych organistów węgierskich. Swoją edukację kontynuował w Wiedniu na Uniwersytecie Muzycznym (Universität der Musik und darstellende Kunst Wien) na Wydziale Organów w klasach Hansa Haselböcka i Petera Planyavskiego oraz na Wydziale Muzyki Kościelnej. Studia ukończył z wyróżnieniem w roku 2002.

Robert Kovács jest laureatem wielu najważniejszych międzynarodowych konkursów improwizacji organowej. W roku 1998 zdobył II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej im. Antona Heilera w Wiedniu. Jest laureatem I miejsca w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej w holenderskim Haarlem w roku 2006 (we wcześniejszej edycji w roku 2004 był finalistą tego konkursu). Jest też laureatem I miejsca oraz nagrody publiczności w Schlägl (Austria) w roku 2008.

W latach 2001-2003 wykładał grę liturgiczną na organach dla Archidiecezji Wiedeńskiej. 2004-2006 był organistą tytularnym w bazylice opactwa OO. Augustianów w St. Florian (Austria) gdzie znajdują się pierwsze największe organy z wieku XVIII zwane „organami Antona Brucknera”. W latach 2009-2015 Robert Kovács był organistą tytularnym katedry w Eisenstadt (Austria), a także referentem do spraw muzyki kościelnej na diecezję Eisenstadt. Artysta jest założycielem zespołu wokalnego Wiener Choralschola w Wiedniu.

Działalność solistyczna wirtuoza obejmuje całą Europę a także Japonię, Izrael i USA. Robert Kovács występuje razem z orkiestrami austriackimi, jako partner Filharmoników Wiedeńskich, Symfoników Wiedeńskich, Orkiestry Symfonicznej Radia Austriackiego (RSO), Die Tonkünstler Niederösterreich, a także koncertuje z chórem wiedeńskim Wiener Singverein, Wiener Kammerchor oraz z Chórem im. Arnolda Schönberga. Jest partnerem wielu instrumentalistów i wokalistów, są to m.in. Otto Sauter (trąbka), Helmut Trawöger (flet), Othmar Müller (wiolonczela), Tünde Szabóki (sopran).


Sponsor Festiwalu – Grupa ENERGA