1. Witam bardzo serdecznie wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. W liturgii kościoła:
 3. we wtorek – święto Ofiarowania Pańskiego nazywane jest też świętem Matki Bożej Gromnicznej , na wszystkich Mszach św. dokonamy poświecenia świec , które jako gromnice będąc zapalone towarzyszyć nam mają w czasie modlitwy gdy odczuwamy grożące niebezpieczeństwo a zwłaszcza w godzinie śmierci.

w piątek  – wspomnienie św. Agaty dziewicy i męczennicy

w sobotę  – wspomnienie św. męczenników Pawła Miki i Towarzyszy

 1. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę o 17.45.
 2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
 3. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 10.00 pożywać będziemy uroczystość związaną ze złożeniem wieczystych ślubów zakonnych przez dwie osoby świeckie z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Przy naszej parafii istnieje wspólnota zakonna osób świeckich, osoby te idąc śladami św. Franciszka realizują w życiu rodzinnym drogę rad ewangelicznych. Wszystkich  zainteresowanych tym rodzajem duchowości prosimy o kontakt w zakrystii.

 1. Składam serdeczne podziękowania za ofiary złożone w minioną niedzielę na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Chorwacji. Zebraliśmy 878 zł.
 2. Dzisiejsza niedziela w Polsce jest świętem pomagania w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem zbierane są środki na pomoc laryngologiczną dla dzieci. Wesprzyjmy w miarę możliwości to wielkie dzieło pomocy.
 3. Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego.
 4. Zachęcamy do zamawiania intencji Mszalnych. Można je ofiarować zarówno na żywych i umarłych. Pięknym zwyczajem jest np. zamawianie Mszy św. z okazji rocznicy ślubu. Korzystajmy z tej najpiękniejszej modlitwy Kościoła. Intencje można zamawiać w zakrystii lub biurze parafialnym.
 5. W minionym tygodniu w naszej archidiecezji zmarło dwóch zasłużonych kapłanów : śp. ks. kanonik Kazimierz Szwabe 81 – wieloletni proboszcz parafii p.w. Chrystusa Króla w Gdańsku oraz

śp. ks. kanonik Bernard Zieliński l. 81 wieloletni proboszcz parafii p.w. św. Antoniego w Gdańsku Brzeżnie a także twórca i przewodnik Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie….

 1. Wszystkim życzymy miłej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

 

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ