Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

IV Niedziela Wielkiego Postu (26.03.2017 r.)

IV Niedziela Wielkiego Postu (26.03.2017 r.)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

IV Niedziela Wielkiego Postu

26 marca 2017 roku.

  1. Witam bardzo serdecznie wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
  2. Dzisiejsza niedziela w tradycji chrześcijańskiej jest niedzielą radości (Laetare) i powinna mieć wymiar radosnego uwielbienia Boga za jego dobroć i nieustanne okazywane nam miłosierdzie.
  3. Spotkanie wspólnoty Żywego Różańca dzisiaj o godz. 16.00 w Kaplicy Królewskiej.
  4. Zapraszam w każdą niedzielę Wielkiego Postu na nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym na godz. 17.00.
  5. Droga krzyżowa w każdy piątek o godz. 8.00, o godz. 17.00 .
  6. W sobotę odwiedzimy chorych z komunią św. Nowych chorych proszę zgłaszać w zakrystii.
  7. W poniedziałek o godz. 12.00 odprawione zostanie specjalne nabożeństwo żałobne, w czasie którego nastąpi przeniesienie doczesnych szczątków ks. prałata Józefa Zator-Przytockiego do Krypty Kapłanów Gdańskich, która usytuowana jest w podziemiach kaplicy Jezusa Miłosiernego w której odbywa się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tych uroczystościach.

  Przypomnijmy sobie jego sylwetkę:

Ks. płk dr Józef Zator-Przytocki urodził się 21.01.1912 r. w Wicyniu. 29 czerwca 1935 otrzymał w katedrze lwowskiej święcenia kapłańskie. Na krótko przed wybuchem wojny na własną prośbę został kapelanem wojsko­wym. Po agresji ZSRR na Polskę i okupacji Małopolski Wschodniej przez Armię Czerwoną pomagał w przerzutach oficerów polskich na Węgry i do Rumunii. Zagrożony areszto­waniem przez NKWD ukrył się w seminarium duchownym we Lwowie i w 1940 r. przez zieloną granicę dostał się do niemieckiej strefy okupa­cyjnej. Zaangażował się w działalność konspi­racyjną. Uczył także w tajnych gimnazjach i liceach. W 1942 r. został oddele­gowany przez kardynała A.S. Sapiehę do pracy duszpasterskiej Polski Walczącej, gdzie pełnił funkcję zastępcy księdza generała Piotra Niezgody i dziekana korpusu Armii Krajowej Okręgu Kraków. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. W 1945 r. przeniesiono go do Gdańska i mianowano administratorem parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Wrzeszczu. Do 1948 r. odbudowywał zrujnowany kościół i zorganizował życie parafii. W maju tego samego roku obronił doktorat na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika Toruniu, a następnie został aresztowany przez UB za działalność w AK i przewieziony do Warszawy. Osadzono go w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie na Mokotowie. W 1949 r. został skazany na 15 lat więzienia. W więzieniu we Wronkach spędził 6 lat. Wyszedł na wolność po amnestii w 1955 r.  W 1958 r. objął posługę proboszcza kościoła Mariackiego w Gdańsku. Poświęcił się odbudowie świątyni ze zniszczeń wojennych. Zmarł nagle 26 listopada 1978 r. w czasie odprawiania mszy św.

  1. Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego oraz nasz Parafialny Biuletyn.
  2. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Ludwiki Kopczyńskiej l. 89 z ul. Piwnej. Dobry Jezu …. Wszystkim parafianom i gościom życzymy miłej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

NABOŻEŃSTWA

INF. DLA TURYSTÓW

WYDARZENIA

DOJAZD