Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

IV Niedziela Wielkiego Postu (26.03.2017 r.)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

IV Niedziela Wielkiego Postu

26 marca 2017 roku.

  1. Witam bardzo serdecznie wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
  2. Dzisiejsza niedziela w tradycji chrześcijańskiej jest niedzielą radości (Laetare) i powinna mieć wymiar radosnego uwielbienia Boga za jego dobroć i nieustanne okazywane nam miłosierdzie.
  3. Spotkanie wspólnoty Żywego Różańca dzisiaj o godz. 16.00 w Kaplicy Królewskiej.
  4. Zapraszam w każdą niedzielę Wielkiego Postu na nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym na godz. 17.00.
  5. Droga krzyżowa w każdy piątek o godz. 8.00, o godz. 17.00 .
  6. W sobotę odwiedzimy chorych z komunią św. Nowych chorych proszę zgłaszać w zakrystii.
  7. W poniedziałek o godz. 12.00 odprawione zostanie specjalne nabożeństwo żałobne, w czasie którego nastąpi przeniesienie doczesnych szczątków ks. prałata Józefa Zator-Przytockiego do Krypty Kapłanów Gdańskich, która usytuowana jest w podziemiach kaplicy Jezusa Miłosiernego w której odbywa się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tych uroczystościach.

  Przypomnijmy sobie jego sylwetkę:

Ks. płk dr Józef Zator-Przytocki urodził się 21.01.1912 r. w Wicyniu. 29 czerwca 1935 otrzymał w katedrze lwowskiej święcenia kapłańskie. Na krótko przed wybuchem wojny na własną prośbę został kapelanem wojsko­wym. Po agresji ZSRR na Polskę i okupacji Małopolski Wschodniej przez Armię Czerwoną pomagał w przerzutach oficerów polskich na Węgry i do Rumunii. Zagrożony areszto­waniem przez NKWD ukrył się w seminarium duchownym we Lwowie i w 1940 r. przez zieloną granicę dostał się do niemieckiej strefy okupa­cyjnej. Zaangażował się w działalność konspi­racyjną. Uczył także w tajnych gimnazjach i liceach. W 1942 r. został oddele­gowany przez kardynała A.S. Sapiehę do pracy duszpasterskiej Polski Walczącej, gdzie pełnił funkcję zastępcy księdza generała Piotra Niezgody i dziekana korpusu Armii Krajowej Okręgu Kraków. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. W 1945 r. przeniesiono go do Gdańska i mianowano administratorem parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Wrzeszczu. Do 1948 r. odbudowywał zrujnowany kościół i zorganizował życie parafii. W maju tego samego roku obronił doktorat na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika Toruniu, a następnie został aresztowany przez UB za działalność w AK i przewieziony do Warszawy. Osadzono go w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie na Mokotowie. W 1949 r. został skazany na 15 lat więzienia. W więzieniu we Wronkach spędził 6 lat. Wyszedł na wolność po amnestii w 1955 r.  W 1958 r. objął posługę proboszcza kościoła Mariackiego w Gdańsku. Poświęcił się odbudowie świątyni ze zniszczeń wojennych. Zmarł nagle 26 listopada 1978 r. w czasie odprawiania mszy św.

  1. Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego oraz nasz Parafialny Biuletyn.
  2. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Ludwiki Kopczyńskiej l. 89 z ul. Piwnej. Dobry Jezu …. Wszystkim parafianom i gościom życzymy miłej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

NABOŻEŃSTWA

INF. DLA TURYSTÓW

WYDARZENIA

DOJAZD

36 ludzie podążają BMWNMP

Skontaktuj się z nami :

Nazwa:

E-mail:

Verification Image

Wpisz numer z góry: