1. Witam bardzo serdecznie wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
  2. Zgodnie z zapowiedzią Rządu RP od 20 kwietnia zostały zmniejszone obostrzenia związane z uczestnictwem w Mszach św. Na mocy tych zmian jednorazowo we Mszy św. może uczestniczyć jedna osoba na 15 m2 powierzchni kościoła z zachowaniem odstępu 2 metrowego. Powierzchnia Bazyliki Mariackiej wynosi 4200 m2. – po odliczeniu powierzchni kaplic i prezbiterium oznacza, że na Mszy św. z zachowaniem wszelkich przepisów może uczestniczyć 200 osób.

Musimy jednak pamiętać, że najważniejszym jest abyśmy zachowali daleko idącą ostrożność,  do czego zachęcam.

  1. Dzisiejsza niedziela jest obchodzona jako niedziela Biblijna, której celem jest obudzenie w nas pragnienia częstszego czytania Pisma Świętego .
  2. W liturgii Kościoła:

– we wtorek wspomnienie św. Ludwika Marii Grignon de Montfort kapłana

– w środę święto św. Katarzyny Sieneńskiej dziewicy doktora Koscioła

– w piątek wspomnienie św. Józefa rzemieślnika (pierwszy piątek miesiąca)

– w sobotę uroczystość NMP Królowej Polski (pierwsza sobota miesiąca)

  1. W przyszłą niedzielę 3 maja o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny.
  2. Zapraszamy codziennie od piątku na nabożeństwo majowe na godz. 17.30.
  3. W związku z nadzwyczajną sytuacją związaną z epidemią koronawirusa przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności oraz przestrzeganiu procedur podawanych przez służby sanitarne. Prosimy o wzajemną pomoc sąsiedzką zwłaszcza dla osób starszych.
  4. Wierni, uczestniczący w liturgii oraz usługujący przy ołtarzu, mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie duchowni, którzy sprawują obrzędy. Przystępując do Komunii Świętej wierni winni odsłonić usta, nie dotykając zewnętrznej części elementu ochronnego.
  5. Do odwołania obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Mając jednak na uwadze wprowadzone przez prawo zmiany, zachęcam wiernych, aby korzystali z możliwości, jakie dają nowe przepisy i uczestniczyli w Eucharystii w swoich kościołach, zarówno w niedziele, jak i dni powszednie.
  6. Życzymy wszystkim miłej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

 

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ