1. Witam wszystkich parafian i gości odwiedzających Bazylikę Mariacką.

Dzisiejsza niedziela w liturgii nazywana jest niedzielą radości (GAUDENTE)  gdyż Pan jest blisko. Pamiętajmy o tym, aby dobrze przygotować się na święta. Pamiętajmy o przygotowaniu naszego życia duchowego i rodzinnego. Pojednajmy się z ludźmi i Bogiem. Skorzystajmy z sakramentu pokuty, który w naszej Bazylice jest sprawowany codziennie podczas Rorat oraz 15 minut przed każdą Mszą św. i podczas wszystkich  Mszy św. w niedzielę.

  1. Dzisiaj jest dzień modlitw za ofiary stanu wojennego ogłoszonego przez władze komunistyczne 13 grudnia 1981 roku.
  2. W liturgii Kościoła:

w poniedziałek wspomnienie św. Jana od Krzyża doktora kościoła.

  1. W środę przypada 50 rocznica Wydarzeń Grudniowych. W dniach 14–22 grudnia 1970 roku protesty robotników głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu zostały krwawo stłumione przez milicję i wojsko. Dla upamiętnienia ofiar ustawiono w Gdańsku pomnik Poległych Stoczniowców zwany pomnikiem Trzech Krzyży oraz pomnik w Gdyni z charakterystyczna datą 1970 upamiętniający „ czarny czwartek”- wtedy to do idących do stoczni robotników milicja i wojsko otworzyła ogień z broni maszynowej.   O godz. 17.00 w bazylice św. Brygidy zostanie odprawiona Msza św. za poległych stoczniowców .
  2. Dziękujemy za złożone w minioną niedzielę datki na pomoc kościołowi na wschodzie. Akcja Katolicka zebrała blisko 1641 zł. Bóg zapłać.
  3. Roraty codziennie w Bazylice o godz. 6.30. Zapraszamy.
  4. Już dziś informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa ks. biskup Jacek Jezierski odwołał tegoroczną wizytę duszpasterską tzw. kolędę w całej archidiecezji. Decyzja ta powodowana jest troską o zdrowie wiernych i duszpasterzy.
  5. W zakrystii i przy wejściu można nabyć opłatek oraz świece Caritas rozprowadzane  w ramach ogólnopolskiej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Niech ta świeca zapłonie przy pustym miejscu,  jakie każdy pozostawia przy wigilijnym stole.
  6. Wszystkim życzymy miłej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

 

 

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ