1. Witamy wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
  2. Z radością pragnę poinformować, że kaplica św. Jakuba znajdująca się w naszej Bazylice została ogłoszona przez biskupa Jacka Jezierskiego Kaplica stacyjną w jubileuszowym roku św. Jakuba w archidiecezji gdańskiej. Rok 2021 jest Rokiem św. Jakuba Apostoła.

 W dniu dzisiejszym gościmy w naszej wspólnocie ks. dr Adama Jeszkę kapelana Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Bardzo dziękujemy za wygłoszono słowo Boże.

  1. W środę przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego- Trzech Króli. Msze św. w Bazylice jak w każdą niedzielę. Na wszystkich Mszach  będziemy święcić kredę, którą  można zabrać i oznaczyć drzwi swojego domu.

Tradycyjna forma oznaczenia drzwi to –  K + M + B 2021  pochodzi od inicjałów Mędrców lub formuła coraz bardziej popularna C + M + B  2021 nawiązująca do Christus Mansionem Benedicat – Chrystus błogosławi mieszkanie. Użyte znaki „+” nie są znakami dodawania, tylko symbolami Chrystusa, który jednoczy i błogosławi.

  1. 6 stycznia kiedy katolicy świętują Uroczystość Trzech Króli kościoły prawosławne obchodzą wigilię Bożego Narodzenia. To z powodu obowiązującego u nich kalendarza juliańskiego, który jest opóźniony według gregoriańskiego o 13 dni. Kościół prawosławny nie przyjął reformy kalendarza wprowadzonej przez papieża Grzegorza XIII w 1582roku.

Naszym braciom i siostrom  składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Błogosławionych Świąt.

  1. Są wolne intencje mszalne. Zachęcamy do zamawiania intencji Mszy św. Można to uczynić w zakrystii oraz w biurze parafialnym. Przyjmujemy również msze gregoriańskie za zmarłych.
  2. Wszystkim parafianom i gościom życzymy zdrowia i błogosławieństwa Bożego. Szczęść Boże.
  3. Pomódlmy się za przyczyną Pięknej Madonny Gdańskiej o łaskę rychłego wygaśnięcia pandemii, o zdrowie dla zakażonych i siłę dla spieszących chorym z pomocą.

Pod Twoją obronę …

 

Proboszcz Bazyliki Mariackiej