Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Gail Arher – 11 sierpnia 2017

Gail Arher - 11 sierpnia 2017

11.08.2017 (Piątek) godz. 20:15

Wystąpi:

Gail Archer /USA/ – Organy

 

Znakomita amerykańska Artystka Gail Arher wystąpi w piątek 11 sierpnia 2017 o godzinie 20:15 z Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W programie różnorodny repertuar od muzyki dawnej (Bach/ Buxtehude) po najnowszą (Shaversaschvili/ Tower / Slonimsky) Na koniec muzyczna niespodzianka, jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów Modesta Musorgskiego – Obrazki z wystawy (część. Noc na Łysej Górze) w opracowaniu na organy   Serdecznie zapraszamy!

Program:

D. Buxtehude

(1637 – 1707)

Preludium g-moll (Bux WV 149)
J.S. Bach
(1685-1750)
·        An Wasserflüssen Babylon (BWV 653)

·        Preludium i Fuga e-moll (BWV 548)

Joan Tower

(*1938)

Ascent
Mary Howe                                                  

(1882-1964)

Elegy 
Sergei Slonimsky

(*1932)

Toccata
Alexander Shaversaschvili

(1919-2003)

Preludium i fuga
Modest Mussorgsky

(1839-1881)

Noc na Łysej Górze

Transkrypcja na organy – Zsigmond Szathmary (2012)

 

GAIL ARCHER jest organistką koncertową występującą na całym świecie, nagrywa płyty, jest także dyrygentką chóru i wykładowcą. Swe coroczne serie recitali poświęca rocznicom związanym z kompozytorami lub wątkom muzycznym (Max Reger, The Muse’s Voice, An American Idyll, Liszt, Bach, Mendelssohn, czy Messiaen).  Gail Archer była pierwszą Amerykanką, która wykonała wszystkie dzieła Oliviera Messiaen’a w setną rocznicę urodzin kompozytora w 2008r.  Magazyn Time Out New York przyznał cyklowi Maessien’a tytuł „Besto of 2008” w dziedzinie muzyki klasycznej i operowej.  Jej nagrania płytowe obejmują następujące pozycje: “A Russian Journey” (wydanie na wiosnę 2017r.), “The Muse’s Voice”, Franciszek Liszt:  “Rapsodia węgierska”, Bach: “The Trascendent Genius”, “An American Idyll”, “A Mystic In the Making” (Meyer Media) oraz “The Orpheus of Amsterdam: Sweelinck and his Pupils” (CALA Records). Latem 2016r. dała serię koncertów w Danii, Niemczech, Włoszech, Czechach, na Ukrainie i w Rosji. Wsród najważniejszych punktów na tej trasie koncertowej należy wymienić kościół Santa Maria del Fiore we Florencji (Włochy), kościół Św. Wacława w Pradze (Czechy), kościół św. Pawła w Odessie (Ukraina), kościół Holmen w Kopenhadze (Dania) i kościół San Vitale we włoskiej Rawennie, pochodzący z piątego wieku i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, słynący ze swych niezwykłych mozaik. Gale Archer jest założycielką Musforum, www.musforum.org, międzynarodowej sieci zrzeszającej organistki, mającej na celu promowanie i docenianie ich działalności. Jest także organistką w Vassar College i dyrektorką programu muzycznego w Barnard College Uniwersytetu Columbia, gdzie dyryguje chórem Barnard-Columbia.  Pełni funkcję dyrektora ds. recitali artystycznych i występów młodych organistów w zabytkowej Synagodze Centralnej w Nowym Jorku.

http://www.gailarcher.com/

 

NABOŻEŃSTWA

INF. DLA TURYSTÓW

WYDARZENIA

DOJAZD

49 ludzie podążają BMWNMP
Twitter Pic Karciasw Twitter Pic martaurb Twitter Pic pawelgol Twitter Pic intencje Twitter Pic Zadrozny Twitter Pic OpercomP Twitter Pic Laurencj Twitter Pic Inspirac
Skontaktuj się z nami :

Nazwa:

E-mail:

Verification Image

Wpisz numer z góry: