Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Colin Andrews – 4 sierpnia 2017 r.

Colin Andrews - 4 sierpnia 2017 r.

04.08.2017 (Piątek) godz. 20:15

Wystąpi:

Colin Andrews /USA/ – Organy

Największe dzieła organowe J.S Bacha w konfrontacji z brzmieniami kompozytorów XX wieku (Joseph Bonnet/ Paul Patterson) to wszystko podczas kolejnego z koncertów 40-go Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Chóralnej i Kameralnej. W Piątek 4 sierpnia 2017 o godzinie 20:15 z Bazylice Mariackiej w Gdańsku wystąpi amerykański wirtuoz Colin Andrews. Serdecznie zapraszamy ! 

 Program:

 

J.S. Bach
(1685-1750)
Organ works:

·        Fantasia in C minor BWV 562

·        Prelude & Fugue in G major BWV 541

Chorale-Prelude from the Orgelbuchlein:

·        “O Mensch, bewein’ dein’ Sunde gross” BWV 622

 

Passacaglia & Fuga in C minor BWV 582

 

Paul Patterson
(*1947)
Toccata “Fluorescence” (1973) Op. 22   
Joseph Bonnet
(1884-1944)
Variations de Concert (1906) Op. 1

 

COLIN ANDREWS

Od swego debiutu w wieku osiemnastu lat Colin Andrews jest uznawany za muzyka o wielkiej wszechstronności, charakteryzującego się mocą i artyzmem. Andrews urodził się w Bristolu w Anglii. Początkowo pobierał lekcje gry na organach u Garth’a Benson z kościoła St. Mary Redcliffe.  W wieku szesnastu lat został przyjęty na Królewską Akademię Muzyczną w Londynie, gdzie przez cztery lata studiował grę na organach i fortepianie pod kierunkiem dwóch Profesorów: Douglas’a Hawkridge i Margaret McDonald. Następnie wyjechał do Genewy, Szwajcaria, gdzie został uczniem Profesora Lionel’a Rogg. Po powrocie do Wielkiej Brytanii przez dwa lata pobierał prywatne lekcje u Dame Gillian Weir.

Colin Andrews posiada liczne nagrody; jest między innymi laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego w Dublinie w Irlandii (1980 i 1982). W 1993r. Królewska  Akademia Muzyczna w Londynie przyjęła go w poczet swych członków w uznaniu jego wybitnej kariery wykonawczej.

Colin Andrews daje recitale solowe na całym świecie. Koncertował w szeregu najbardziej prestiżowych miejsc świata, takich jak the Royal Festival Hall w Londynie, King’s College w Cambridge, Suntory Hall w Tokyo, Hong Kong Cultural Center, Konserwatorium Moskiewskie, Katedra Notre Dame w Paryżu, podczas Krajowych Zjazdów NZAO i Amerykańskiej Gildii Organistów, w Yale, na Uniwersytetach Duke i Stanford, a także w najsłynniejszych salach koncertowych i katedrach na Tajwanie, w Ameryce Południowej, na Islandii, w Finlandii, Australii, Tajlandii, Singapurze, Korei Południowej, Afryce Południowej oraz w większości krajów Europy wschodniej i zachodniej. Dalszy program koncertowy obejmuje tournée koncertowe po Azji i Europie, a także liczne występy w USA.

Poza recitalami, Colin Andrews jest czynnym nauczycielem i wykładowcą. Jego wykłady można było usłyszeć między innymi w Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie, w Tajwańskim College’u Teologicznym, podczas Spotkań Organowych w Pittsburghu, w ramach Szkoły Letniej dla Młodych Organistów w Oundle w Wielkiej Brytanii, na Uniwersytecie Emory, czy podczas Krajowej Konwencji Amerykańskiej Gildii Organistów w 1998r.  Dokonał 20 nagrań dla BBC, występował też w lokalnej i krajowej telewizji i radiu w Rosji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Japonii i Nowej Zelandii. Jego komercyjne płyty CD zostały wydane przez takie wytwórnie, jak Priory, Zig Zag, czy Gothic/Loft.

Colin Andrews był członkiem jury na Międzynarodowym Konkursie Organowym na Uniwersytecie Michigan, a także na obu Konkursach im. J.P. Sweelinck’a (w 1995 i 1997) w Gdańsku w Polsce. Był także Przewodniczącym jury dając jednocześnie recital podczas Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu w 2006r. Był członkiem krajowej rady i lokalnym Prezesem stowarzyszenia I.A.O. w Wielkiej Brytanii, a także organistą i dyrektorem muzycznym chóru Kościoła Episkopalnego Św. Szczepana w Goldsboro, NC, USA, w którym to kraju obecnie mieszka. Latem 2004r., jako dyrygent, odbył z chórem tego właśnie kościoła jego pierwszą międzynarodową trasę koncertową. Chór dał koncerty w katedrach w Wells, w Bristolu i St. David’s (Wielka Brytania). W roku akademickim 2000/2001 Colin Andrews był gościnnym wykładowcą z zakresu Organów i Muzyki Sakralnej na Uniwersytecie East Carolina. Również jego studenci mogą poszczycić się sukcesami na konkursach krajowych i międzynarodowych i zdają z powodzeniem na wszystkie ważniejsze uczelnie oferujące kursy organowe w USA. Od jesieni 2005r. jest wykładowcą na Uniwersytecie East Carolina prowadząc zajęcia z zakresu Organów w Praktyce i Literatury Organowej. W roku akademickim 2008-2009 Colin Andrews pełnił funkcję Dyrektora Studiów Organistyki i Muzyki Sakralnej na Uniwersytecie East Carolina. Jesienią 2009r. został mianowany adiunktem na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Indiana. Jest również Dyrektorem Muzycznym w Pierwszym Kościele Prezbiteriańskim w Columbus w stanie Indiana. W czasie swego dwudziestoletniego pobytu w Karolinie Północnej służył jako konsultant organowy w siedemnastu różnych projektach w stanie Karolina Północna i Wirginia.

Ostatnio, Colin Andrews otrzymał tytuł “Membre d’Honneur” stowarzyszenia “Association Grand Orgue Trinite Messiaen” z siedzibą w “l’Eglise de la Sainte Trinite” w Paryżu, gdzie przez 61 lat organistą był Messiaen. Zaszczyt ten przyznano mu w uznaniu pracy nad dziełami organowymi Messiaen’a. Colin Andrews jest jednym z zaledwie czterech organistów na świecie, którzy nagrali wszystkie dzieła organowe tego kompozytora (wytwórnia Gothic/Loft). W 2012r. jego nagranie “L’Ascension” oraz “Messe de la Pentecote” Messiaen’a znalazło się na opracowanej przez “Christianity Today” liście 10 najlepszych nagrań roku w kategorii muzyki kościelnej. W semestrze letnim 2014r. Colin Andrews przewodził zespołowi, którego celem było opracowanie szeregu kursów Muzyki Organowej i Kościelnej na potrzeby nowego projektu prowadzonego online przez Uniwersytet Indiana.

 

NABOŻEŃSTWA

INF. DLA TURYSTÓW

WYDARZENIA

DOJAZD

49 ludzie podążają BMWNMP
Twitter Pic Karciasw Twitter Pic martaurb Twitter Pic pawelgol Twitter Pic intencje Twitter Pic Zadrozny Twitter Pic OpercomP Twitter Pic Laurencj Twitter Pic Inspirac
Skontaktuj się z nami :

Nazwa:

E-mail:

Verification Image

Wpisz numer z góry: