Bazylika Mariacka w Gdańsku > Bazylika > Międzynarodowy Festiwal Organowy > Terminarz koncertów > 31.07.2020 (Piątek) godz. 20:15

31.07.2020 (Piątek) godz. 20:15

43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej
i Kameralnej Gdańsk 2020

31 lipca 2020 (Piątek) godz. 20:15

 

Koncert pt. „Florilegium musicum” – Muzyczna podróż po 12 krajach dawnej Europy

Wystąpią:

Dariusz Hajdukiewicz  – organy

Program:

Program koncertu został opatrzony łacińskim mianem „Florilegium Musicum” – („florilegium” znaczy „zbiór kwiatów”), co sugeruje swego rodzaju antologię czy zbiór utworów i drobnych form muzycznych pisanych na organy lub na tzw. instrumenty klawiszowe. „Florilegium Musicum” to 12 miniatur, 12 kompozytorów z 12 krajów, którzy tworząc muzykę wypełniali przestrzeń sacrum i profanum ulotną materią dźwięków rozbrzmiewających na przestrzeni kilku wieków w różnych zakątkach Europy.

„Florilegium musicum” to muzyczna podróż po wybranych krajach dawnej Europy, w trakcie której poznamy krótkie przykłady utworów znanych kompozytorów oraz twórców mniej spopularyzowanych pochodzących zarówno z ośmiu krajów dzisiejszej Europy Zachodniej, jak i z krajów Europy Środkowej: Chorwacji, Czech i Polski.

Muzyczna podróż to również przykład różnorodności kultur, stylów, form muzycznych, ekspresji, osobistych wypowiedzi, afektów, uczuć, wyobraźni, postrzegania muzycznego piękna, które zostały ukryte przez różnych artystów w ulotnej materii dźwięków.

Wszystkie te przykłady muzyczne pomimo faktu powstawania w odległych przestrzeniach czasowych
i geograficznych zawierają też pewne podobieństwa. Wędrując po kolejnych krajach natkniemy się więc na podobne motywy rytmiczne i melodyczne, charakterystyczne tematy, przebiegi kontrapunktyczne, fragmenty harmonii a także podobne formy i style.

Niemcy: Johann Sebastian Bach (1685-1750) „Aria variata alla maniera italiana” BWV 989

Dania: Dietrich Buxtehude (1637-1707) 

Magnificat noni toni BuxWV 205
Holandia: Gisbert Steenwick (c.1642-1679)  Serband

Belgia: Abraham Van den Kerckhoven (1618-1701)

Preludium i fuga d-moll (Manuscript Cocquiel z roku 1741 nr 359)

Anglia: Maurice Greene (1696-1755)

Voluntary VIII

Francja: Michel Corette (1707 – 1795) 

Noël provençal
Hiszpania: Cristobald de Morales (1497-1553)  Motet „Vigilate et orate” (opr. na organy DH)

Włochy: Giovani Battista Pescetti (1704 – 1766) 

Sonata terza

Chorwacja: Franciszkanin Fortunat Pintarić (1798 – 1867) 

Pastorale F-dur

Austria: Georg Muffat (1653 – 1704) 

Prelude in C

Czechy: Josef Ferdinand Norbert Seger (1716 – 1782) 

Fuga de temporis natalis

Polska: Album Sapieżyńskie”  

wileńska tabulatura organowa z XVII wieku

Anonim

Virgini versus ad placitum, Ricercar I, Bez tytułu nr 10 i 13

 

DARIUSZ HAJDUKIEWICZ – absolwent Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem) oraz Mistrzowskich Studiów Podyplomowych na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Juliana Gembalskiego z zakresu muzyki dawnej. Uczestniczył w międzynarodowych kursach interpretacji u prof. G. Boveta (CH), prof. H. Wulfa (D), prof. Ul. Spang – Hanssena (DK), prof. J. Gembalskiego oraz prof. M. Dyżewskiego. Specjalizuje się w problematyce interpretacyjnej twórczości Dietricha Buxtehudego i kompozytorów XVII – wiecznej północnoniemieckiej szkoły organowej oraz w realizacji basso continuo w dziełach oratoryjnych mistrzów baroku a także w realizacji akompaniamentu do chorału gregoriańskiego i oprawy muzycznej Mszy św. rytu trydenckiego. W swoim wszechstronnym repertuarze posiada utwory od muzyki dawnej poprzez literaturę organową baroku, romantyzmu i kompozytorów współczesnych. Na swoich koncertach promuje również twórczość organową Mariana Sawy. Posiada wyjątkową umiejętność perfekcyjnej gry a’ vista. Wielokrotnie nagrywał dla Polskiego Radia Białystok i TVP Białystok.Aktywnie koncertuje na renomowanych festiwalach w Polsce (ponad 120 miast), Niemczech, Danii, na Wyspach Alandzkich, Białorusi, Litwie oraz w Rosji. Ma na swoim koncie 800 recitali solowych i koncertów kameralnych. Jest twórcą i od 2005 roku dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie oraz Międzynarodowych Wieczorów Muzycznych u Św. Alberta w Mońkach. Przez siedem edycji był Jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów im. Fr. Karpińskiego w Białymstoku. W 2008 roku założył podlaską orkiestrę instrumentów historycznych Baroque Collegium Musicum oraz zespół muzyki dawnej Charbel Music Ensemble. W 2012 roku Towarzystwo im. Mariana Sawy przyznało mu dyplom „Za szczególną promocję utworów organowych Mariana Sawy” oraz uhonorowało srebrnym medalem Towarzystwa. W swoim prywatnym instrumentarium posiada Truhenorgel – 3 – głosowe mechaniczne organy skrzyniowe, wykonane na specjalne zamówienie przez Johannesa Kirchera z Heidelberg. Jest organistą Parafii NMP Częstochowskiej w Rynkach oraz Starego Kościoła Farnego Bazyliki Archikatedralnej w Białymstoku. W roku 2018 został zwycięzcą plebiscytu „Osobowość Roku 2017” w kategorii „Kultura” – Powiat białostocki.