Bazylika Mariacka w Gdańsku > Bazylika > Festiwal Capella Angelica 2019

Festiwal Capella Angelica 2019

2019

248 STRUN

 

W Bazylice Mariackiej, miejscu festiwalowych koncertów, trwają prace konserwatorskie. My natomiast, w tym nietypowym kontekście przestrzennym, świętować “małe dziesięciolecie” festiwalu: tyle czasu upłynęło już od narodzenia się idei koncertów pod szyldem CAPPELLA ANGELICA.

Zapraszamy do wspólnej celebracji muzyki na, łącznie, 248 strun… i inne źródła dźwięku.

Tytułowe anioły to figury z dawnego prospektu organowego Bazyliki Mariackiej z połowy XVIII wieku, przedstawione jako postaci tańczące, śpiewające i grające na dawnych instrumentach. Festiwal CAPPELLA ANGELICA prezentuje muzykę na instrumentach historycznych, skupiając repertuar wokół pytania: jak brzmiałyby Anioły Mariackie, gdybyśmy mogli je usłyszeć?

W dotychczasowych koncertach festiwalowych udział wzięło ponad stu muzyków specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej z wielu miast Polski m.in. Gdańska, Torunia, Warszawy, Krakowa, Katowic,Tarnowa, a także z Irlandii, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Japonii, Niemiec, Czech i Anglii.

 

Co czeka na nas w tym roku?

6.07.2019, godz. 20:30

22 STRUNY albo: ciemna muzyka
DAGAMBA ENSEMBLE / Karolina Koślacz, Paweł Zalewski / viole da gamba
LOWBOW / Małgorzata Znarowska, Maciej Sadowski / wiolonczela, kontrabas

 

Muzyka, która wykorzystuje pełnię brzmień największych instrumentów smyczkowych, zarówno w ich lirycznym, jak i rytmicznym kontekście. Kontemplacyjne spotkanie mistrzów ciemnych brzmień z przeszłości i współczesności: artyści zaprezentują barokowe kompozycje Marina Marais, Henrego Purcella, John Dowlanda oraz autorskie utwory interesującej formacji LowBow.

 

13.07.2019, godz. 20:30

34 STRUNY albo: cykl życia
Marcin Liweń / kontratenor
Maja Miro-Wiśniewska / traverso
Mirosław Feldgebel / harfa

 

Tradycyjne pieśni z celtyckiego kręgu kulturowego, w aranżacji na niezwykły, wysoki głos męski – kontratenor. Teksty i melodie prezentowanych pieśni pochodzą z przekazu ustnego. Wykonywane były najczęściej przez bardów jako pieśni solowe. Ich najsilniejszy rozkwit przypada na wieki XVII – XIX oraz okres angielskiej okupacji Irlandii, podczas której spełniały one ważną społeczną rolę – podtrzymywały na duchu, dodawały otuchy.

Pieśni zostały ułożone tematycznie w cykl pór roku. Opowiadają o tym, że życie jest zamknięte w cykl narodzin i śmierci a człowiek jest jego częścią.

 

27.07.2019, godz. 20:30

192 STRUNY albo: Bach
Anna Zawisza / sopran

SILVA RERUM arte: Maja Miro-Wiśniewska / traverso; Małgorzata Skotnicka / klawesyn; Danuta Zawada, Justyna Skatulnik / skrzypce barokowe; Natalia Reichert  / altówka barokowa; Weronika Kulpa / wiolonczela barokowa

 

Przy tak ważnej okazji nie może zabraknąć Jana Sebastiana Bacha: zespół instrumentów historycznych SILVA RERUM arte zaprezentuje dwie jego kantaty na sopran z koncertującym fletem. W programie także niezwykle rzadko wykonywany koncert Michela Corrette’a na klawesyn, flet i smyczki.

 

 

Festiwal CAPPELLA ANGELICA to inicjatywa Fundacji SILVA RERUM, której celem jest prezentowanie muzyki dawnej zgodnie z praktyką historyczną w interesujących kontekstach architektonicznych Gdańska. Zależy nam na wydarzeniach unikatowych i kameralnych – intymnych w odbiorze. Wokół naszych idei gromadzimy kreatywnych, interesujących specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego – muzyków, lutników, muzykologów, historyków sztuki.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Maja Miro-Wiśniewska.

Partnerzy: Bazylika Mariacka w Gdańsku

Patroni medialni: Radio Gdańsk, portal trojmiasto.pl, Pomorze Kultury

Współpracujemy z Metropolitalną Kartą do Kultury

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Bilety na festiwal dostępne są na stronie ekobilet.pl oraz na godzinę przed koncertem w Bazylice Mariackiej (płatność gotówką).

 

Serdecznie zapraszamy!

Więcej: www.CA2019.pl | www.facebook.com/cappellaangelica/

Kontakt: Maja Miro-Wiśniewska tel. 792 942 932; maja.miro.wisniewska@gmail.com