Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

7 rocznica katastrofy smoleńskiej

W rocznicę katastrofy smoleńskiej ks. Abp Sławoj Leszek Głódź wraz z biskupami pomocniczymi i kapłanami sprawował przy ołtarzu MB Ostrobramskiej – Matki Miłosierdzia  Mszę św. w intencji wszystkich 96 ofiar z 10 kwietnia 2010 roku.  Na modlitwie obecna była żona, rodzina , przyjaciele i dawni współpracownicy  śp. Marszałka Macieja Płażyńskiego, którego doczesne szczątki złożone są w Bazylice Mariackiej .

Spoiwem życia jest pamięć, a spoiwem życia narodów jest szczególna pamięć o ludziach, bohaterach i wydarzeniach. Dlatego stajemy przy pomniku pamięci ofiar tragedii smoleńskiej, pośród tych imion i nazwisk, w ten dzień wielkiej narodowej modlitwy w ich intencji – mówił metropolita.

– Po raz 7. wracamy do tej najnowszej historii – tu, przy ołtarzu Pańskim, przed wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej chcemy odnowić naszą wiarę i prosić Boga o pełne szczęście dla wszystkich ofiar tej tragedii, a jednocześnie prosić tych, którzy zginęli, o wsparcie. Aby pamiętali o naszym narodzie, którego byli znamienitymi synami i córkami – by ten naród trwał, by się nie pogrążał w chaosie, agresji, nienawiści, lecz dążył do pojednania i braterskiej miłości, bo tylko taka postawa może nas uratować od wszelkiego zła – podkreślił arcybiskup.

W swoim słowie pasterz kościoła gdańskiego przypomniał również , że pomnik smoleński, który został wzniesiony w kilka miesięcy po katastrofie tu  w Bazylice Mariackiej jest jedynym, jaki dotychczas postawiono na Pomorzu.

 

[gallery_bank type=”images” format=”masonry” title=”true” desc=”false” responsive=”true” display=”all” sort_by=”pic_id” animation_effect=”bounce” album_title=”true” album_id=”117″]

 

 

 

NABOŻEŃSTWA

INF. DLA TURYSTÓW

WYDARZENIA

DOJAZD

Skontaktuj się z nami :

Nazwa:

E-mail:

Verification Image

Wpisz numer z góry: