41 MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ, CHÓRALNEJ I KAMERALNEJ GDAŃSK 2018

20 lipca 2018 r. (Piątek) godz. 20:15

Wystąpi:

Merijim Thoene (USA)  – organy

Program:

Codex Faenza #117
anon. ca. 1410-20

Ave Maris Stella

Girolamo Fuscobaldi

(1583-1634)

Elevation from Missa dalli Apostoli

Domenico Zipoli

(1688-1720)

Pastorale

Nicolas De Grigny

(1672-1703)

Ave Maris Stella

·       Ave Maris Stella Cantus firmus in pedal

·       Fugue a 4

·       Duo

·       Dialogue sur les Grand Jeux

 

Louis Vierna

Meditation

Commissioned

by MarijimThoene

Woman of the Apocalypse Crowned with Stars by Jiri Teml b. 1935

 

Commissioned

by MarijimThoene

Habbakuk Opus 434 by Alan Hovhaness (1911-2000)

 


 

MARIJIM THOENE pochodzi z Kalifornii.  Uzyskała tytuł licencjata na kierunku Muzyki Liturgicznej Konserwatorium Peabody, tytuł magistra w zakresie gry na organach na Uniwersytecie Kalifornii Południowej, zaś tytuł magistra i stopień doktora na polu muzyki kościelnej i gry na organach na Uniwersytecie Michigan.  Studiowała także na Queen’s College i University College w Oksfordzie, Akademii Organowej w Pistoia we Włoszech oraz na Uniwersytecie w Salamance.  Była kierownikiem muzycznym w kościołach w Baltimore, San Diego, Ann Arbor, Nowym Orleanie i w hrabstwie Oxfordshire w Anglii.  Była także wykładowcą na Uniwersytecie w Nowym Orleanie oraz na uczelni Our Lady of Holy Cross College w Nowym Orleanie.

Marijn Thoene występowała z recitalami w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, na Kostaryce, w Wenezueli, Anglii, Francji, Hiszpanii i Polsce.  Jej płyty CD: Mystics and Spirits oraz Wind Song: Music for Organ and Flute zostały nagrane na organach Dobsona w Opactwie św. Józefa w St. Benedict, Luizjana.  Obie uzyskały bardzo pochlebne recenzje krytyków.

Jej fascynacja ikonografią organową w średniowiecznych manuskryptach i renesansowych obrazach zaowocowała wykładami/ recitalami na Międzynarodowych Kongresach Średniowiecznych na uniwersytecie Western University w Kalamazoo, Michigan, na Uniwersytecie w Leeds oraz na Międzynarodowym Instytucie Instrumentów Klawiszowych na Uniwersytecie Michigan. Do jej ulubionych tematów należą “Dzikie bestie i łagodne stworzenia grające na organach w średniowiecznych manuskryptach.”

Marijn Thoene jest organistką i chórmistrzynią w Episkopalnym Kościele św. Łukasza w Ypsilanti, Michigan.


Sponsor Festiwalu – Grupa ENERGA