41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2018

6 lipca 2018 (Piątek) godz. 20:15

Wystąpią:

Paweł Hulisz (Gdańsk)  – trąbka 
Andrzej Szadejko (Gdańsk) – organy

PROGRAM:

Gottfried Reiche 
(1667-1734)

 

Abblassen Fanfare

Georg Friedrich Haendel (1685-1759)

Suita D-dur (Water Music) HWV 341 
na trąbkę i organy

Georg Muffat 
(1653-1704)

Toccata Settima

ze zbioru Apparatus Musico-organisticus

Georg Friedrich Haendel (1685-1759)

  • Laschia chio pianga (arr. na trąbkę i organy Andrzej Szadejko i Paweł Hulisz)\
  • Aria con Variazioni z suity klawesynowej HWV 430 (arr. na trąbkę i organy R.B.Fitzgerald)
  • Fugue V in a HWV 609 ze zbioru Six fugues or voluntarys for the organ or harpsichord

Andrzej Szadejko 
(*1974)

Brzmienia na trąbkę i organy

Johann Sebastian Bach 
(1685-1750)

Adagio z koncertu skrzypcowego g-moll 
BWV 1056 
(arr. na trąbkę i organy Andrzej Szadejko i Paweł Hulisz)

Johann Sebastian Bach 
(1685-1750)

Preludium i Fuga C-dur BWV 547

 

 

ANDRZEJ SZADEJKO, kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego. 

Studiował grę organową w Gdańskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Leona Batora, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w klasie organów Jean-Claude Zehndera.

W Schola Cantorum Basiliensis ukończył także z wyróżnieniem naukę śpiewu w klasie Richarda Levitta oraz kurs kompozytorski u Rudolfa Lutza. Uczestniczył aktywnie w kilkudziesięciu mistrzowskich kursach organowych, klawesynowych i na pianoforte w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Jest finalistą i laureatem konkursów organowych w Rumii, Gdańsku, Warszawie, Odense/DK i Brugge/B.

W roku 2002 obronił przewód doktorski w Akademii Muzycznej w Łodzi, a w 2012 uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Był stypendystą, Miasta Basel, Doms-Stiftung, Organ Summer Academy w Haarlem (Holandia), Instytutu Muzyki i Tańca, Instytutu Adama Mickiewicza, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Fundacji Kultury.

Od roku 1994 regularnie koncertuje w Polsce,  Europie, a także w USA ( wykonał 500 koncertów). Oprócz organowej działalności koncertowej zajmuje się także komponowaniem. W 2011 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Polihymnia w ramach Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Młodych Twórców ukaza`ło się wydanie Missa Brevis na chór 8-głosowy a’cappella jego autorstwa. Autor licznych kompozycji organowych, których premiery miały miejsce w Polsce, Danii, Niemczech, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii. W roku 2018 nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku ukażą się trzy zbiory jego kompozycji organowych.

Obecnie jest profesorem w Katedrze Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wykłada grę na organach i realizację basso continuo. Prowadził wykłady i kursy interpretacji muzyki organowej w wielu miejscach w  Polsce, ponadto na wydziale muzycznym Politechniki w Oulu w Finlandii, Wydziale Muzykologii Uniwersytetu w Greifswaldzie, oraz na University of Michigan w Ann Arbor w USA.

Przewodniczy pracom nad odbudową historycznych organów, m.in. Mertena Friese (1618) w kościele oo. Franciszkanów p/w św. Trójcy w Gdańsku (patrz www.organy.gda.pl),  Johanna Rohdego (1760) w kościele Św. Jana w Gdańsku, Eduarda Witteka (1911) w kościele Salezjanów pw. Św. Jana Bosko w Gdańsku-Oruni. Jest konsultantem wielu projektów organowych w całej Polsce. Współpracuje z Biblioteką Gdańską PAN jako koordynator projektu Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska w opracowaniu nagrań i druków muzykaliów gdańskich. Jest szefem i założycielem zespołu wokalno-instrumentalnego GOLDBERG BAROQUE ENSEMBLE (www.goldbergensemble.eu ), z którym nagrywa premierowe wykonania gdańskich kantat kompozytorów osiemnastowiecznych.

Jako solista i dyrygent ma na swoim koncie 17 wydawnictw płytowych dla wytwórni polskich (Sarton, Dux, Ars Sonora) i niemieckich ( Motette-Psallite, MDG). Płyty z serii  „Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska. Gdańskie Królestwo Kantat” były wielokrotnie nominowane do nagrody FRYDERYK i SZTORM.

Autor wielu opracowań naukowych i artykułów drukowanych w periodykach polskich  i zagranicznych. W roku 2011 nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku ukazała się książka poświęcona twórczości dwóch uczniów Jana Sebastiana Bacha, działających nad Bałtykiem p.t. „Styl i Interpretacja w utworach organowych Friedricha Christiana Mohrheima (1719?-1780) i Johanna Gottfrieda Müthela (1728-1788). Zagadnienia wykonawcze i stylistyczne muzyki organowej w regionie południowego Bałtyku w osiemnastym wieku”.  W roku 2015 w ramach programu „Muzyczne Białe Plamy” w Instytucie Muzyki i Tańca zrealizował opracowanie naukowe dotyczące manuskryptu z 517 fugami gdańskiego organisty Daniela Magnusa Gronaua, które stało się podstawą dla wydania podręcznika do basso continuo, kontrapunktu, improwizacji i kompozycji oraz transkrypcji manuskryptu w języku polskim w roku 2017, jak również w wersji angielsko-niemieckiej w roku 2016.

Autor audycji Organy Nieograne w Programie Drugim Polskiego Radia. Organizator wielu formatów artystycznych i festiwali: Festiwal Młodych Wokalistów i Organistów w Bydgoszczy, Festiwal ORGANy PLUS+ w Gdańsku, cykl Koncerty dla Gdańszczan, happeningi dla dzieci Popiszczmy Razem, konkurs plastyczny „…i zagrały organy”, Pomerania 2008 – międzynarodowe spotkania budowniczych organów, w których wzięło udział 150 firm organmistrzowskich z całego świata, w 2018 roku organizuje Międzynarodowy Zlot Miłośników Organów – Gdańsk 2018, który odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, w których wezmą udział setki uczestników z 30 krajów.

 

 

PAWEŁ HULISZ Jest absolwentem gdańskiej uczelni, w klasie prof. Szymona Pawłowskiego.

Już w czasie studiów rozpoczął praktykę wykonawczą, podejmując pracę w zespole Cappella Gedanensis, z którym współpracuje do dziś, jako kameralista, a także, jako solista. Jest czynnym muzykiem orkiestrowym. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi na terenie całej Polski; filharmoniami: Szczecińską, Bałtycką, Gorzowską, Koszalińską, Białostocką, Lubelską, a także z orkiestrami: Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Capellą Bydgostiensis, Orkiestrą Kameralną Progress (Nagranie płyty z I koncertem fortepianowym D.Szostakowicza), Elbląską Orkiestrą Kameralną, Operą Krakowską, Sinfoniettą Cracovią, Teatrem Muzycznym w Gdyni, „Operą na Zamku” w Szczecinie, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

Od 2009 roku jest pierwszym trębaczem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie,
a także pierwszym trębaczem Orkiestry Symfoników Gdańskich, z którą bierze udział w projektach: Lady Pank Symfonicznie, Coma Symfonicznie, Czerwone Gitary Symfonicznie. Współpracuje też z Sinfoniettą Consonus,
z którą nagrał płytę Symphonic Theater of Dreams poświęconą zespołowi Dream Theater i płytę Exploration,
z Jordanem Rudesem, klawiszowcem legendarnego zespołu Dream Theater. Współpracuje też, jako muzyk sesyjny z m.in.: Sylwią Grzeszczak, Eweliną Lisowską, Kamilem Bednarkiem, zespołem Behemoth, Deer Project, NPWM, Sound’n’Grace.

W 2012 roku otrzymał Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska, które przyczyniło się do nagrania pierwszej solowej płyty pt: SANACJA – ,,Już taki ze mnie zimny drań’’, z przebojami polskiej muzyki z lat 20-tych i 30-tych XX wieku.

Wykonuje muzykę barokową i klasyczną na instrumencie historycznym.

Jest absolwentem dziennych i podyplomowych studiów na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego
w Bydgoszczy, specjalizacja – trąbka naturalna w klasie dr Tomasza Ślusarczyka (dyplomy z wyróżnieniem). Współpracuje z Gdyńską Orkiestrą Kameralną „Sinfonia Nordica”, ,,Consort 415’’ z Białegostoku, orkiestrą barokową Międzynarodowego Festiwalu Goldbergowskiego „Goldberg Ensemble”, z którą dokonuje nagrań muzyki gdańskiej
z okresu XVII i XVIII w. (Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska vol.I, II, III, V, VI,VII), Polską Orkiestrą XVIII w. pod dyrekcją Paula Esswooda, a także z Wrocławską Orkiestrą Barokową, Capellą Cracoviensis, Warszawską Operą Kameralną, Academia della Arcadia z Poznania, Orkiestrą FAMD w Szczecinie (realizacja wszystkich symfonii
L.van Beethovena na historycznych instrumentach), Divino Sospiro z Portugalii, Orchester für Alte Musik Vorpommern, Concerto Brandemburg z Berlina. Współpracuje też gościnnie z orkiestrą historyczną Zespołu Szkół Muzycznych im. F.Chopina w Warszawie, biorąc udział w projekcie Bach 200 UW.

Jest pomysłodawcą i założycielem zespołu Tubicinatores Gedanenses, z którym koncertuje na wieżach kościołów i ratuszy, kontynuując starą praktykę gdańskiej Turmmusik. Na ten projekt otrzymał w 2014 roku Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska. W 2015 roku po raz kolejny  otrzymał Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska na projekt pod tytułem: The trumpet shall sound – zapomniane dzieła ze zbiorów gdańskich (ze zbioru Zachariasza Zappio w Gdańsku) – koncert w ramach festiwalu Musicalia baltica.

W 2015 Prezydent Miasta Gdańska po raz kolejny docenił zespół Tubicinatores Gedanenses, przyznając stypendium kulturalne na nagranie płyty z muzyką wieżową. Współpraca z organistą Andrzejem Szadejko doprowadziła do powstania dwóch płyt o charaterze solowym: Rückpositiv z ariami A.Scarlattiego (sopran-Sylwia Olszyńska), a także Rückpositiv e la bella tromba z utworami kompozytorów włoskich XVII i XVIII w. (G.B.Viviani, P.Franceschini, D.Gabrieli, G.Fantini) 

Zajmuje się opracowywaniem starodruków muzycznych z XVII i XVIII w. znajdujących się w zbiorze Zachariasza Zappio, w bibliotece PAN w Gdańsku. (Kantaty okolicznościowe kompozytorów gdańskich, m.in. J.B.C.Freisslich, J.V.Meder, F.Ch.Mohrheim,  J.T.Roemhildt, D. Pucklitz)

Jako solista uczestniczy w wielu festiwalach Muzyki Organowej i Kameralnej m.in. w Leżajsku, Wołowie, Bydgoszczy, Cieszynie, Szczecinie, Zielonej Górze, Giżycku, Gdańsku, Raciborzu, Kluczborku, Warszawie, Łowiczu, Wołowie, Helu, Przemyślu, Pelplinie, Komornikach, Tucholi, Zgorzelcu, Kazimierzu nad Wisłą, a także na festiwalach m.in.: Kolory Polski, Mozartiana, I i IV Międzynarodowy Festiwal „Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk’’, koncertując z tak znanymi artystami, jak: Olga Pasiecznik, Bogusław Grabowski, Gedymin Grubba, Andrzej Mikołaj Szadejko, Błażej Musiałczyk, Bożena Harasimowicz-Haas, Magdalena Witczak, Małgorzata Armanowska, Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek, Marta Boberska, Leszek Skrla, Grzegorz Piotr Kołodziej.


Sponsor Festiwalu – Grupa ENERGA