Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

XXXVIII Festiwal Muzyki Organowej Gdańsk 2015

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Chóralnej i Kameralnej w Bazylice Mariackiej wpisał się już na stałe w życie muzyczne Gdańska. Ta corocznie organizowana impreza, która odbywa się w okresie letnim zachęca Gdańszczan oraz turystów przebywających w Trójmieście do wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu kulturalnym.

Co roku mamy okazję usłyszeć oprócz znakomitych wykonawców, organistów z polski i zagranicy, również młodych dobrze zapowiadający się muzyków, którzy dopiero rozpoczynają swoją muzyczną karierę.

Patronatem honorowym 38 MFMOCHiK  w 2015 roku byli: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz JE Ksiądz Leszek Sławoj Głódź – Arcybiskup Metropolita Gdański.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Chóralnej i Kameralnej powstał dzięki inicjatywie prof. Bogusława Grabowskiego, który od 1978 roku był pomysłodawcą Dominikańskich Koncertów, a od 1985 r. jest głównym organistą Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz Dyrektorem Festiwalu.

Coroczne letnie koncerty odbywają się w piątki lipca i sierpnia, o godz. 20.15, co nawiązuje do przedwojennych piątkowych koncertów organowych. Do udziału w Mariackich Wieczorach zapraszani są soliści instrumentaliści, zespoły kameralne, soliści wokaliści, chóry.

W latach 1978 – 2014 na Festiwalu zaprezentowało się ponad 250 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy.

Bazylika Mariacka to największy w Europie Kościół zbudowany z cegły. Jej akustyka i wnętrze czyni ją wyjątkową, dzięki czemu stała się główną wizytówką Gdańska oraz ważnym ośrodkiem duchowym, kulturalnym i historycznym. Jej wielkość, wyjątkowy instrument, jakim są organy oraz sacrum, które panuje wewnątrz świątyni sprawiło, iż powstał w niej Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Chcąc upowszechnić ten wyjątkowy zabytek Gdańska, prof. Bogusław Grabowski starał się okazać prawdziwe piękno brzmienia organów w przestrzeni sakralnej, która jest nie tylko sferą estetycznego przeżycia muzycznego, ale i duchowym zbliżaniem się do osoby Stwórcy.

Obecnie znajdujące się organy w Bazylice Mariackiej w Gdańsku są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 r. z kościoła św. Jana.

Ceremonii poświęcenia organów dokonał biskup gdański Tadeusz Gocłowski 18 sierpnia 1985 roku. W ten sposób Bazylika Mariacka powróciła do chlubnej wielowiekowej tradycji przerwanej na 40 lat w 1945 r. Po poświęceniu organów odbył się I cykl koncertów z udziałem najwybitniejszych organistów z Polski (m.in. J. Grubich, J. Gembalski) oraz z zagranicy (m.in. Marie-Claire Alain i D. Roth z Francji).

NABOŻEŃSTWA

INF. DLA TURYSTÓW

WYDARZENIA

DOJAZD