Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

30-LECIE SŁUŻBY W „SEMPER FIDELIS”

30-LECIE SŁUŻBY W „SEMPER FIDELIS”

30-LECIE SŁUŻBY W „SEMPER FIDELIS”

Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II na ziemi Gdańskiej w 1987 r. była epokowym wydarzeniem w tysiącletniej historii Kościoła Gdańskiego. Aby zapewnić porządek i bezpieczeństwo wielotysięcznym rzeszom pielgrzymów biskup Gdański Tadeusz Gocłowski powołał 28 II 1987 r. Kościelną Służbę Porządkową Semper Fidelis. Zgłosiło się do niej 10 000 mężczyzn ze wszystkich parafii Diecezji Gdańskiej. Kapelanem został ks. kan. Andrzej Rurarz. W 1988 r. Biskup Gdański ustanowił stałe duszpasterstwo mężczyzn pod nazwą Kościelna Służba Mężczyzn – Semper Fidelis. Twórcą i pierwszym moderatorem KSP „Semper Fidelis” w naszej parafii został powołany przez ks. infułata Stanisława Bogdanowicza Tadeusz Załęski.

W czasie przemian ustrojowych gdy Bazylika Mariacka była miejscem zgromadzeń patriotycznych, bez wahania odważnie „Semper Fidelis” włączył się w nurt tych wydarzeń. Bracia SF służyli swoją pracą podczas drugiej pielgrzymki papieskiej do Gdańska oraz wszystkich znaczących uroczystości kościelnych.

Bracia z „Semper Fidelis” są zawsze uczynni, gotowy do pomocy. Poznajemy ich po beżowych rogatywkach i identyfikatorach oraz po zaangażowaniu w bezpieczeństwo pielgrzymów.

W tym miesiącu mija 30 lat od powołania Kościelnej Służby Mężczyzn Semper Fidelis. Jest to również czas pożegnań braci, którzy odchodzą do wieczności.

W dniu 5 lutego 2017 r. po długiej i ciężkiej chorobie odszedł do Pana Tadeusz Załęski, jego oddanie, zaangażowanie i poświęcenie były doceniane zarówno przez kapłanów jak i wszystkich z którymi współpracował. Był członkiem Rady KSM na szczeblu diecezji oraz otrzymał tytuł Honorowego Członka Kościelnej Służby Mężczyzn Semper Fidelis. Człowiek o wielkim sercu, wspaniały organizator i kolega, przy tym skromny i potrafiący uszanować ludzi mających inne zdanie.  Cieszył się powszechnym zaufaniem. Jego pogrzeb odbył się 8 lutego w Bazylice Mariackiej, w której posługiwał, a pochówek odbył się na Cmentarzu Łostowickim w rodzinnym grobowcu.

 

 

 

 

NABOŻEŃSTWA

INF. DLA TURYSTÓW

WYDARZENIA

DOJAZD

49 ludzie podążają BMWNMP
Twitter Pic Karciasw Twitter Pic martaurb Twitter Pic pawelgol Twitter Pic intencje Twitter Pic Zadrozny Twitter Pic OpercomP Twitter Pic Laurencj Twitter Pic Inspirac
Skontaktuj się z nami :

Nazwa:

E-mail:

Verification Image

Wpisz numer z góry: