43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2020

21 sierpnia 2020 (piątek) godz. 20:15

Wystąpią:

Polski Chór Kameralny

dyr. Jan Łukaszewski

Marek Rogalski – organy /Gdańsk/

Program:

Marek Rogalski
(ur. 1991)

Improwizacja  organowa I

Andrzej Hakenberger
(1574-1627)

Bernardus Doctor

Andrzej Hakenberger
(1574-1627)

Salve Regina

Marek Rogalski
(ur. 1991)

Improwizacja  organowa II

Michał Ziółkowski

(ur. 1991)

Ave maris Stella

Michał Ziółkowski

(ur. 1991)

Agnus Dei

Marek Rogalski
(ur. 1991)

Improwizacja  organowa III

Olivier Messiaen

(1908–1992)

O sacrum convivium

Łukasz Farcinkiewicz

(ur. 1981)

Pater noster

Krzysztof Penderecki

(1933–2020)

O gloriosa virginum

 

POLSKI CHÓR KAMERALNY należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Repertuar chóru jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół dokonał 660 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów, jak H. M. Górecki, W. Kilar czy K. Penderecki. Współpracuje z najlepszymi światowymi orkiestrami oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi. Był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne. Oprócz ponad 80 płyt CD Polski Chór Kameralny nagrywał także dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Płyty Polskiego Chóru Kameralnego były 22 razy nominowane do nagrody Fryderyka, a pięciokrotnie ją zdobyły. Zespół jest również laureatem dwóch Orphee D’Or − nagród przyznawanych przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej. Należy do Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych TENSO. Polski Chór Kameralny jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.

SOPRANY /SOPRANOS

Katarzyna Herrmann

Anna Kondek

Wiesława Łukaszewska

Dagmara Piotrowska

Sabina Szwed

Ludwika Wujtewicz

ALTY / ALTOS

Danuta Mackiewicz

Bożena Nadolska

Agata Sierańska

Katarzyna Wittschenbach

Klaudia Żmigrodzka

TENORY / TENORS

Damian Bykowski

Leszek Gołąb

Kacper Kłosiński

Krzysztof Pękała

Jerzy Stelmański

Lech Wittschenbach

BASY /BASS

Rafał Brzeziński

Mariusz Czapiewski

Andrzej Macierzyński

Sebastian Mandziej

Janusz Sierla

Krzysztof Stachowski

 

JAN ŁUKASZEWSKI, dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, profesor sztuk muzycznych, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Występuje jako dyrygent z takimi orkiestrami jak m.in. Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Academy of Ancient Music czy Venice Baroque Orchestra. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Japonii. Zasiada w jury konkursów chóralnych, m.in. w Japonii, Walii, na Litwie, we Włoszech oraz Szwajcarii. Jest także jurorem konkursów kompozytorskich w Polsce, Anglii, Francji, Niemczech i we Włoszech.

Jest pomysłodawcą m.in. Międzynarodowych Sympozjów Muzyki Chóralnej i Dni Bachowskich  oraz Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, organizowanego w Gdańsku od 2006 r. Od 1972 r. prowadzi także Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses.

 

 

MAREK ROGALSKI – dyrygent, organista. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku – spec. Dyrygentura Chóralna (A. Grucza-Rogalska) oraz Muzyka Kościelna (B. Grabowski, A. Szadejko). Student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – spec. Organy (R. Marzec, P. Grajter) oraz Dyrygentura symfoniczno-operowa (E. Wiesztordt-Sulecińska). Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich z zakresu improwizacji i interpretacji organowej oraz chorału gregoriańskiego.

Jest aktywnym dyrygentem chóralnym (ze swoimi zespołami uzyskał szereg nagród na festiwalach w Polsce) oraz pedagogiem muzyki; posiada ponad 20-letnie doświadczenie jako organista liturgiczny.

.