15 sierpnia (sobota), godz. 20:30 – koncert

43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2020

15 sierpnia 2020 (sobota) godz. 20:30

Wystąpią:

Agnieszka Tomaszewska – sopran

Bogusław Grabowski  –  organy /Gdańsk/

Program:

Girolamo Frescobaldi  /1583-1643/

Hymn „Ave Maris Stella” /4 versum/ wraz ze śpiewem

Dietrich Buxtehude /1637-1707/

Passacaglia in D

“Magnificat” – Chorał gregoriański wraz z improwizacjami organowymi

J. S. Bach

/1685-1750/

Chorał „Jesus bleibet meine Freude” z kantaty BWV 147

Giulio Caccini 

/1545-1618/

„Ave Maria”

J. S. Bach

/1685-1750/

Fantazja G-dur BWV 572

Bogusław Grabowski /*1955/

„Ave Maria” – Pieśń Symfoniczna w opracowaniu na sopran i organy  

  • Ave Maria
  • Benedicta
  • Sancta Maria
  • Nunc et in hora

 

AGNIESZKA TOMASZEWSKA Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku, studia podyplomowe w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu oraz studio Operowe Hamburgische Staatsoper. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Zdobyła I Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari, była finalistką Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego oraz laureatką Nagrody dla Najlepszego Śpiewaka Internationale Sommerakademie der Universität Mozarteum w Salzburgu.

Pierwsze zawodowe kroki stawiała jeszcze jako studentka w Zespole Capella Gedanensis. W Operze Narodowej – Teatrze Wielkim w Warszawie wystąpiła m. in. w partii Liu (Turandot – w reżyserii Mariusza Trelińskiego), Katji (Pasażerka – w reżyserii Davida Pauntneya). W 2016 roku zadebiutowała w Operze w  Stuttgarcie partią Mimi (La Boheme). 

Aktualnie jest solistką w Badische Staatstheater Karlsruhe, gdzie kreuje role takie, jak: Hrabina (Wesele Figara), Fiordiligi (Cosi fan tutte), Donna Anna (Don Giovanni), Micaela (Carmen), Mimi (Cyganeria), Antonia (Opowieści Hoffmanna). Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą. Brała udział w wielu festiwalach, m. in. Salzburger Festspiele, Die Hamburger Ostertöne, Hamburger Mozartwochen, Festiwal Muzyki Polskiej. W repertuarze posiada liczne dzieła oratoryjne od baroku po współczesność. Odbyła m.in. tournée po Izraelu z Izrael Philharmonic Orchestra Zubina Mehty, wykonując Mszę h-moll J.S. Bacha. Wzięła udział w prawykonaniach dzieł oratoryjnych, napisanych przez zdobywcę Oscara Jana A.P. Kaczmarka. W Hollywood wystąpiła w Royce Hall, u boku Leszka Możdżera w koncercie poświęconym muzyce filmowej kompozytora.

Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak: Tadeusz Kozłowski, Gabriel Chmura, Carlo Montanaro, Patrick Founillier, Jan Lathan-Koenig, Alfred Eschwé, Peter Schreier, Stefan Soltesz, Simone Young. Wspólpracowała z reżyserami: Keith Warner, David Poutney, Achim Freyer, Nicolas Brieger, Claus Guth, Tobias Kratzer, David Hermann.

Ma na swoim koncie udział w nagraniach CD/DVD, m.in. J.B. Bach – Oratorium na Boże Narodzenie, Luigi Boccherini – Stabat Mater (wraz z Cappellą Gedanensis, nominowaną do Fryderyka), Marek Kuczyński – Oratorium Gdańskie, Karol Szymanowski – Loteria na mężów (DVD, światowe prawykonanie), kołysanki Śpiewam dzieciom. Nagrywała również dla radia i telewizji (TVP, ORF, ARD).

 

BOGUSŁAW GRABOWSKI urodził się w 1955 roku w Sopocie. Organista,  kompozytor,  Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku na której  wykłada m. in. grę na organach, harmonię praktyczną, akompaniament liturgiczny, improwizację organową, a także budowę organów z akustyką muzyczną. Założyciel i wieloletni kierownik Katedry Muzyki Kościelnej Gdańskiej Akademii Muzycznej.  Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym. 

Jest specjalistą w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Współpracuje z wieloma firmami organmistrzowskimi w zakresie doradztwa i ekspertyz. Według autorskich projektów powstały m.in. instrument Katedry Muzyki Kościelnej (Akademii Muzycznej w Gdańsku), Instrument Sanktuarium Miłosierdzia  Bożego w Gdańsku.

Od 1985 Główny Organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku a wcześniej  członek w komitetu budowy organów w tej świątyni. (Podczas odbioru technicznego instrumentu przewodniczący polskiej strony w ramach międzynarodowej komisji zatwierdzającej wykonanie instrumentu). 

Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów (m.in. Mariackie Wieczory Organowe, Muzyka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku).

Dyrektor odbywającego się rokrocznie w  Gdańskiej Bazylice Mariackiej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową /Polska Niemcy, USA/, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami.