43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2020

14 sierpnia 2020 (Piątek) godz. 20:15

 

Wystąpią:

Błażej Musiałczyk –  organy /Gdańsk/  

od 2006 roku pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej jak również prezentera znajdujących się tam, słynnych na całym świecie organów. 

Od 2010 roku pełni funkcję dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego. Zajmuje się również działalnością dydaktyczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu, której uczniowie zdobywają najwyższe laury na konkursach muzyki organowej, a absolwenci z powodzeniem kontynuują naukę w uczelniach w Polsce i za granicą.

Błażej Musiałczyk jest dyrektorem Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi, pomysłodawcą oraz dyrektorem  Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Sieradzka Jesień Organowa  oraz pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Muzycznego „Niepodległa Wielu Wymiarów”  realizowanym na całym Pomorzu. Ponadto Błażej Musiałczyk jest prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki, w ramach której realizuje szereg działań promujących muzykę organową.

Na stałe współpracuje ze znakomitym trębaczem – Pawłem Huliszem ,zespołem  Tubicinatores Gedanenses, z oraz sopranistką Małgorzatą Rocławską z którymi  koncertuje na wielu festiwalach  w Polsce i Europie. 

Naukę gry na organach rozpoczął w Salezjanskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, w klasie mgr Michała Olszewskiego, kontynuującego tradycję słynnej szkoły organistowskiej w Przemyślu. 

Jest absolwentem Gdańskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego . Laureat  III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi w roku 2005. W roku 2010 ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a  w  roku 2018  Podyplomowe Studia w zakresie Zarządzania Oświatą w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku. Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów  takich jak Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Wolfgang Deutsch, Jose Enrique Ayarra Jarne, Jaroslav

Program:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Piece d’orgue BWV 572

Giovanni Pierluigi da Palestrina 

(1525-1594)

Sicut cervus

Charles Hubert Hastings Parry 

(1848-1919)

My soul, there is a country 

Cyrillus Kreek 

(1889-1962)

Õnnis on inimene

Johann Sebastian Bach  (1685-1750)

  • Fantazja g-moll – BWV 542
  • Preludium chorałowe – Nun komm der heiden Heiland BWV 659

Ola Gjeilo

(*1978)

Ubi Caritas

Marek Raczyński

(*1982)

Te lucis ante terminum

Arvo Pärt

(*1935)

Pari Intervallo

Anna Rocławska-Musiałczyk

(*1987)

Bi bi, Synkù, Bi Parafraza kolędy kaszubskiej Witosławy Frankowskiej                      

 


Zespół Wokalny Art’n’Voices 

Liderzy:  Anna Rocławska-Musiałczyk i Tomasz Chyła

 

ART’N’VOICES Zespół wokalny Art’n’Voices powstał w 2010 roku. W jego skład wchodzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także osoby od lat związane ze sceną chóralną Trójmiasta i Wejherowa. Oficjalną siedzibą zespołu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Oktet specjalizuje się w wykonywaniu muzyki a capella. W swoim repertuarze posiada muzykę różnych epok począwszy od renesansu, jednak przeważają w nim kompozycje muzyki współczesnej, których znaczna część została napisana specjalnie dla Zespołu.

Art’n’Voices był wielokrotnie nagradzany w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W swoim dorobku posiada aż dziesięć nagród Grand Prix m.in. 11. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat” w Sopocie (2015 r.) czy Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej „Music Everywhere” (Gdańsk 2014). Zespół odniósł sukces w dwóch prestiżowych konkursach należących do Europejskiego Grand Prix Chóralistyki: „Polifonico Guido di Arezzo” we Włoszech (2017 r.) i „Tolosako Abesbatza Lehiaketa” w Hiszpanii (2019 r.), na którym zdobył dwie I nagrody.

Dotychczas Art’n’Voices wydał trzy autorskie albumy, debiutancki: „Droga krzyżowa. Z Chrystusem na Kalwarii Wejherowskiej” (2013 r.), na którym znalazły się kompozycje autorstwa liderki zespołu – Anny Rocławskiej-Musiałczyk, „Art’n’Voices Live in Provance” (2019 r.) – będący nagraniem jednego z koncertów podczas tournée w ramach wysokiej rangi „Festival des Chœurs Lauréats” we Francji, na który zapraszane są najlepsze chóry i zespoły wokalne z całego świata. Trzecią najświeższą płytą Zespołu jest „Midnight Stories” wydaną przez DUX z muzyką współczesnych polskich kompozytorów młodego pokolenia, której wspólnym mianownikiem jest tematyka nocy, mary i snu.

Art’n’Voices z powodzeniem koncertuje w całym kraju i Europie, występując na wielu festiwalach. Odbył dwie zagraniczne trasy koncertowe w Prowansji i Kraju Basków, zyskując uznanie środowiska muzycznego i publiczności. 


Muzycy ART’N’VOICES 2020:

soprany/sopranos:

Małogorzata Priebe

Maria Krueger

tenory/tenors:

Mateusz Warkusz

Szymon Duraj

alty/altos:

Anna Rocławska-Musiałczyk

Marta Jundziłł

basy/bass:

Tomasz Chyła

Filip Czajkowski